5 tiltott gyógyszer laktózérzékenyeknek

Egyre többen tapasztalnak kellemetlen tüneteket tejcukor, azaz laktóztartalmú ételek fogyasztása után. Ha rendszeresen hasfájás, hasmenés, puffadás jelentkezik, jobb mielőbb kivizsgáltatni a panaszokat, ám bizonyos gyógyszerek szedése esetén lehet, hogy jobb, ha mégis várunk ezzel.

A laktóz a tejtermékekben található tejcukor, amely az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat. Ha valakinél a laktózt lebontó laktázenzim valamilyen okból nem termelődik szükséges mennyiségben, akkor a tejcukrot a szervezete nem tudja megfelelően lebontani, és ez okozza a panaszokat - mondja dr. Csikós Dóra belgyógyász, gasztroenterológus. Az érintetteknél a tejtermékek fogyasztását követően rövid időn belül puffadás, intenzív bélhangok jelentkezhetnek, emellett hasfájás és hasmenés a leggyakoribb panasz.

Mit mér a hidrogén kilégzési teszt?

A laktózintolerancia hidrogén kilégzési teszttel vizsgálható. A teszt során 25 kg-os testsúly alatt a súlytól függő mennyiségű, 25 kg felett pedig 50 g laktózt kell vízben oldva meginni. Ezt követően megadott időközönként több alkalommal egy készülékbe levegőt kell fújni. Laktózintolerancia esetén a vastagbélbe jutó bontatlan cukorból a vastagbélben lévő erjesztő baktériumok hatására CO2 és H2 gáz szabadul fel, amely diffúzióval eljut a keringésen keresztül a tüdőbe, és a kilélegzett levegőben mérhetővé válik a mennyisége. Ha a vizsgálathoz használt, kimért mennyiségű tejcukor elfogyasztása után 1-2 órával a kilélegzett levegő hidrogéntartalma kórosan megemelkedik, a cukor felszívódásának zavara igazolódott.

A laktózérzékenység egyik fő tünete a puffadás
A laktózérzékenység egyik fő tünete a puffadás

Gyógyszerek, amelyek hatnak a vizsgálat eredményére

A hidrogén (H2) kilégzési teszt eredményét bizonyos gyógyszerek szedése befolyásolhatja:

  • antibiotikumok (szedését követőn minimum 2 hét teljen el a vizsgálatig)
  • probiotikumok (két héttel a vizsgálat előtt elhagyandóak)
  • gyomorsav-csökkentők (egy héttel a vizsgálat előtt elhagyandóak)
  • hashajtók, székletfogók (vizsgálat előtt 2 nappal elhagyandóak)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Halasszam el a vizsgálatot, ha nemrég antibiotikumot szedtem?

A felsorolt gyógyszercsoportokba tartozó készítményeket a vizsgálat előtt el kell hagyni, illetve a vizsgálatot megfelelően kell időzíteni. A szakértő elmondta, hogy az antibiotikumok szedése a vastagbél baktériumait is károsíthatja, így elmaradhat a diagnózis alapját adó hidrogéntermelődés, ami álnegatív eredményt okozhat. Másrészt - felborítva a bél normál flóráját - hajlamosít a vékonybélben baktérium-túlnövekedésre, amely másodlagos laktózintoleranciát eredményezve emelheti a pozitív kilégzési eredmények arányát is.

Hogyan derül ki, hogy laktózérzékenyek vagyunk? Mivel a laktózintolerancia tünetei nem specifikusak a betegségre, hanem számos más gyomor-bélrendszeri betegségre is utalhatnak, így lényeges a korrekt szakorvosi diagnózis .

Az álnegatív és a téves pozitív teszt következményei

Annak érdekében tehát, hogy valós, értékelhető eredményeket kapjunk, fontos a gyógyszerek szedését követően előírt időszakot betartani, és csak így elvégeztetni a H2-tesztet. A valós eredmény azért nagyon fontos, mert laktózintolerancia esetén a laktózmentes diéta tartása, illetve laktáztartalmú gyógyszer szedése tünetmentességhez vezet. Nem mindegy azonban, hogy a diétát és a gyógyszer szedését egy életen át kell-e folytatni, vagy esetleg egy átmeneti jelenségről van szó. Ez utóbbi esetben az is fontos, hogy a tévesen csupán laktózintoleranciaként felállított diagnózis elfedhet a háttérben álló egyéb betegséget, amely kezelés nélkül marad.

Forrás: Budai Allergiaközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.