Nézzük a 6 leggyakoribb problémát, és azok megfelelő diétáját!
Szív- és érrendszeri betegségek
A magas koleszterinszint az egyik legfontosabb kockázati tényező a szívbetegségek kialakulásánál, de számos étel segíthet csökkenteni szervezetünkben a rossz koleszterint (LDL) és növelni a jó koleszterinszintet (HDL).
- gyümölcs-és zöldségfélék: olyan vitaminokat és fitokemikáliákat tartalmaznak, amelyek segítenek megelőzni a koleszterin lerakódását szervezetünkbe.
- bab, hüvelyesek és zabkása: a bennük található rostok segítenek szervezetünknek, hogy kiürítse a koleszterint, mielőtt az a véráramba juthatna.
- dió és omega-3 zsírsavak: csökkentik a szívbetegségek kockázatát, javítják az izmokat, ezáltal javítva a véráramlást a szívbe.
- tea és a szója: csökkentik a koleszterinszintet.
- vörösbor: csökkenti a szívbetegségek kockázatát, természetesen, csak ha mértékkel fogyasztjuk.
Magas vérnyomás
Szintén gyakori egészségügyi probléma. A megfelelő étrend kialakításában fontos a sóbevitel csökkentése, valamint kalciumban és magnéziumban gazdag ételek fogyasztása.
- gyümölcs- és zöldségfélék (főként a narancs és a banán): káliumban gazdag alapanyagok, melyek segítenek ellensúlyozni szervezetünkben a só mennyiségét.
- magnézium és kalcium: segítik a magas vérnyomást szinten tartani. Fogyasszunk ennek érdekében teljes kiőrlésű gabonákat, tökmagot, diót és mogyorót.
- Együnk alacsony zsírtartalmú ételeket.
Menstruáció előtti feszültség, premenstruációs tünetek (PMS)
Hangulatváltozás, fejfájás és fáradtság: gyakori tünetei a menstruáció előtti időszaknak, feszültségnek, mely hozzájárul az alacsony vércukorszint kialakulásához.
- ebben az időszakban együnk szénhidrátban gazdag, de alacsony glikémiás indexű ételeket, mint például a zabpogácsa, mely segít stabilan tartani a vércukorszintet.
- fogyasszunk minél több B6-vitamint, kalciumot és D-vitamint. Ezek legjobb forrásai teljes kiőrlésű gabonafélék, a banán, a barna rizs és a hüvelyesek.
- együnk kevesebb sót és kerüljük az alkoholt, hiszen az súlyosbíthatja a tüneteket.
Depresszió
A depresszió kialakulása szoros kapcsolatban van a szervezet alacsony B-vitamin-szintjével, ezért fontos, hogy B-vitamin-készleteinket megfelelő szintre hozzuk.
- ennek érdekében együnk B6-vitaminban gazdag ételeket, mint az avokádó, a leveles zöldségek, a narancs, vagy a reggeli gabonapelyhek.
- omega-3 zsírsavak: tanulmányok szerint, akik rendszeresen fogyasztanak omega-3 zsírsavban gazdag ételeket, azok kisebb valószínűséggel szenvednek depresszióban. Együnk halakat, olajos magvakat.
- kerüljük az alkoholt.
Csontritkulás
- a csontritkulás diétájában a tejtermékek kiváló kalciumforrások, melyek könnyen felszívódnak szervezetünkben.
- csontjaink egészségéért fogyasszunk olajos halakat, tojássárgáját, melyek D-vitamint tartalmaznak, így elősegítik a kalcium felszívódását.
- a magnézium szintén hozzájárul csontjaink épségéhez, ezért együnk minél több banánt, mandulát, diót, leveles zöldségeket, spenótot.
- fogyasszunk minél kevesebb sót, és kerüljük a szénsavas italokat.
Megfelelő látás
Megfelelő étrenddel és tudatos táplálkozással megakadályozhatjuk a szürke hályog és a csökkent látásképesség kialakulását.
- ennek érdekében együnk minél több zöldséget-gyümölcsöt.
- fogyasszunk fitokemikáliákat, melyek többek között megtalálhatóak a spenótban, a kelkáposztában, a brokkoliban, a kiviben, a kelbimbóban, a zöldborsóban, a csemegekukoricában és a papayában.
- együnk olajos halat omega-3 zsírtartalmuk miatt.
- a magas vérnyomás növeli a szürke hályog kialakulását, ezért fogyasszunk kevesebb sót.