A Crohn-betegek egy részénél a bélgyulladás mellett bőr-, szem-, száj- és ízületi elváltozások is felléphetnek.
A Crohn-betegségben kialakuló gyenge tápláltsági állapot oka a csökkent táplálékfelvétel mellett a felszívódási zavar, a fokozott katabolizmus és a bélben történő fehérjevesztés stb. A táplálkozást az étvágytalanság, hányinger, hasi fájdalom és sokszor a helytelen diétás megszorítások is rontják. Manapság a Crohn-betegségben a diéta veszített a jelentőségéből. A legfontosabb étrendi tanács, amit a betegnek adhatunk, hogy táplálkozzon bőségesen - hiszen energiaigénye az egészségeseknél nagyobb -, és csak azokat az ételeket kerülje, amelyek egyértelműen provokálják a tüneteket, vagy egyéb panaszokat okoznak.
Régebben a fokozott cukorbevitelnek és az átlagosnál kevesebb rostfogyasztásnak szerepet tulajdonítottak a betegség kialakulásában, ezért rostdús étrendet és kisebb cukorfogyasztást ajánlottak. Ennek a diétának az eredményei azonban nem meggyőzőek. Sokan halolajfogyasztást javasoltak, s ettől láttak javulást. Napjainkban az ésszerűtlen diétás megszorításokat, mint pl. a tejtermékek és sültek mellőzése, igyekszünk elkerülni.
Gyermekkorban a gyógyszeres terápia igen aktív, mert nemcsak a betegség tüneteinek enyhítését kell elérni, hanem a gyermek fejlődésének feltételeit is biztosítani kell.
A stressz, a testi megerőltetés rosszabbodáshoz vezethet, de sok esetben éppúgy nem ismerjük a visszaesést kiváltó okot, mint magát a betegséget előidéző okokat sem.
Bár a betegség krónikus formában zajlik, előfordul, hogy bizonyos idő elteltével a tünetek megszelídülnek. VIII./9., 2000. Szeptember