Bár a laktózérzékenyek a főzéshez használható alapanyagok tekintetében kicsit szerencsésebb helyzetben vannak, mint a gluténérzékenyek , ha nem figyelnek kellően oda étkezésükre, annak komoly következményei lehetnek. Laktózmentes terméket ma már a nagyobb áruházakban is lehet kapni, így nem feltétlenül kell külön kerülőutat tenni, hogy beszerezhessék ezeket.
Főzés laktózmentesen
Persze az a legjobb, ha a főzéshez mindig frissen vásároljuk az alapanyagokat, de nem árt, ha néhány alapvető élelmiszer mindig van a hűtőben. Ilyen például a tejföl, a tejszín és a sajt, persze minden laktózmentes változatban. A tejföl helyett használhatunk szójajoghurtot is, a tejszínt pedig rizs- vagy zabkrémmel válthatjuk ki.
A laktózintolerancia mindenkinél más mértékben jelentkezik. Vannak, akik a vajat, a joghurtot és bizonyos sajtokat meg tudnak enni, másoknak pedig semmilyen tejterméket nem tolerál a szervezetük. Ezzel érdemes tisztában lenni, figyeljük testünk jelzéseit egy-egy tejtermék elfogyasztása után, és amelyiknél nem jelentkezik probléma, azt nyugodtan fogyaszthatjuk.
Ha mindezekkel tisztában vagyunk, lássunk egy mintaétrendet, mely alapvetően nem különbözik az egészséges táplálkozás étrendjétől, csupán a laktózt nélkülözi.
Reggeli
A reggelinek bőségesen kell szénhidrátot tartalmaznia, hiszen ekkor juttatjuk szervezetünket a legtöbb energiához, melyre a nap során szükségünk lesz. Együnk tehát müzlit joghurttal és friss gyümölcsökkel, hogy a kellő vitaminhoz is hozzájussunk. Melléje megihatunk egy csésze gyógyteát.
Tízórai
Reggeli után vágjunk össze néhány gyümölcsöt, és vigyük el magunkkal munkahelyünkre. Tízórai gyanánt kiváló alternatíva, frissít, energiával és folyadékkal lát el.
Ebéd
A legideálisabb, ha natúr vagy sült húst eszünk zöldségekkel, salátával. Megfelelően vitalizálják szervezetünket. A salátához a dresszing legyen tejtermékmentes. A legegyszerűbb, ha olívaolajat egy kevés balzsamecettel és citromlével elkeverünk, és ezzel locsoljuk meg a zöldségeket. A legkönnyebben elkészíthető dresszing és szinte bármelyik salátához jól illik. Ha joghurtos öntetet kívánnánk meg, a szójajoghurt kiváló választás. Adjunk hozzá egy kevés friss zöldfűszert és fokhagymát, majd sózzuk, borsozzuk.
Uzsonna
Uzsonnára kiváló nassik lehetnek az olajos magvak, a dió , a mandula vagy az aszalt gyümölcsök. Ha édességre vágyunk, azt is uzsonnára a legideálisabb elfogyasztani. Laktózérzékenyként nehéz kész édességet, tejmentesen kapni. Ezért készítsünk otthon magunknak kekszeket, süteményeket, amiket ilyenkor magunkkal vihetünk.
Vacsora
Vacsorára együnk teljes kiőrlésű kenyeret. Ma már nagyon sok kenyér, főként a biokenyerek tej helyett vízzel készülnek, így laktózérzékenyek számára is fogyaszthatóak. Kenjük meg egy kevés ghível, tisztított vajjal, mely állati fehérjét már nem tartalmaz, tegyünk rá egy szelet sajtot, és friss zöldségekkel fogyasszuk el. A sajtok közül a trappista, a parmezán, a Pannónia, a gouda vagy az edami többnyire ehető laktózérzékenyek számára is.