Az Accu-Chek felkérte arra, hogy ezúttal cukorbetegeknek találjon ki olyan recepteket, amelyek - Adritól már megszokottan - gyorsan elkészíthetőek és finomak.
Az együttműködésről Adriennt kérdeztük.
"Privát séfként hivatásomnak tekintem a tudatos étkezést és az ezzel kapcsolatos edukációt. Célom, hogy megmutassam, hogyan lehet az alapanyagokat úgy összeválogatni a mindennapokban, hogy ne csak finom, de egyben egészséges ételek kerüljenek az asztalra. Eddig is különösen figyeltem rá, hogy jelezzem receptjeimben az allergéneket, illetve hogy mindig tegyek javaslatot az alapanyagok helyettesítésére annak érdekében, hogy a glutén és a tejérzékenyek is fogyaszthassák.
Amikor az Accu-Chek megkeresett, és megtudtam, hogy az elmúlt, nagyjából 12 évben közel megduplázódott a cukorbetegek száma, úgy döntöttem, hogy komoly energiát fektetek abba, hogy a cukorbetegeknek is minél ízletesebb, gyors és egészséges recepteket készítsek. A cég magyarországi leányvállalata kiemelt fontosságot tulajdonít mind a betegoktatásnak, mind pedig a megelőző szűrőprogramoknak, amelyekkel célja a cukorbetegség korai felismerése és a modern terápia terjesztése a szövődmények megelőzése érdekében. Éppen ezért az Accu-Chek támogatásával elkészült az első 10 receptvideóból álló sorozatom, mely, bízom benne, olyan ételötleteket ad, amelyek megszínesíthetik a cukorbetegek étkezési szokásait. A videók a www.vercukormeres.hu oldalon és a közösségi oldalaimon is elérhetőek lesznek."
Említetted, hogy szívügyedként kezeled a cukorbetegek támogatását. Miért?
"Családomban mindenki egészséges, viszont a tágabb baráti körömben akadnak olyanok, akik inzulinrezisztanciával vagy cukorbetegséggel küzdenek. Pontosan tudom, hogy táplálkozásuk mennyi odafigyelést igényel, mennyire körültekintőnek kell lenniük a dietetikus által meghatározott, esetleges 160 g-os szénhidrátdiétával. Bármelyik esetről beszélünk is, biztos, hogy teljes életmódváltással jár."
Mikre kell odafigyelni egy cukormentes recept megírásakor?
"Általában az emberek azt hiszik, hogy ha a cukrot kiiktatjuk az étrendünkből, akkor máris úgy táplálkozunk, mint egy cukorbeteg. Ez azért sokkal összetettebb. Amikor a recepteket írtam, nagy hangsúlyt fektettem a szénhidrátok mennyiségére és arra, hogy milyen típusúak ezek a szénhidrátok, ugyanis az emberek inzulinérzékenysége a nap különböző szakaszaiban változik. Nem mindegy, hogy gyors, illetve lassú felszívódású szénhidrátot fogyasztunk, és az sem, hogy ezt a nap melyik szakában tesszük. Természetesen nem használtam cukrot egyik receptnél sem, illetve arra is figyelnem kellett, hogy az elkészült ételeknek a szénhidrát-adatokon, zsírokon kívül mekkora a kalóriatartalmuk, de a Cukorbetegen is finomat! adásaihoz ebben segítségemre volt Bencze Mária dietetikus, így ügyeltünk arra, hogy az összetevők, mennyiségek megfeleljenek a cukorbetegek étrendjének."
Az oldaladat nézegetve látom, hogy nagyon kreatívan tálalod az elkészített ételeket, amelyekről árulkodik, hogy finomak is. Cukormentes receptnél is kivitelezhető ugyanez?
"Az oldalamon fellelhető receptek is az egészséges táplálkozás jegyében készültek. Kivitelezhető, ugyanis a videók forgatásakor is remek receptek készültek gyönyörű tálalásban. Sőt alig készült el az adott étel, már sietnem kellett, hogy lefotózzam, ugyanis a stáb tagjai nagyon várták, hogy megegyék..."
Te szoktad mérni a vércukorszinted?
"Nagyon örülök, hogy megkérdezted! Ez a kampány nemcsak a cukorbetegségről szól, hanem a megelőzéséről is. Vércukormérőt megelőzési céllal mi is régóta használunk otthon. Ajánlom egyébként azoknak is, akik hagyományos étrendet követnek, hiszen a rendszeres vércukormérés irányadó lehet abban, hogy az étkezésünket és életmódunkat miképp alakítsuk. Fontos a prevenció, illetve a korai stádiumban való felismerés, hiszen a betegség súlyos következményekkel és szövődményekkel járhat. Ha valaki viszont időben felismeri, életmódot vált, és rendszeresen méri a vércukrát, akkor teljes életet élhet."
Receptek: https://vercukormeres.popgroup.hu/marton-adrienn-receptjei/