A University of Minnesota kutatásából kiderül, hogy napi egy doboznyi diétás üdítő hatására 34 százalékkal nő a metabolikus szindróma esélye - ez az összetett anyagcserezavar könnyen okozhat magas koleszterinszintet és szívrohamot is. Bármi ugyanis, aminek intenzív, édes íze van, beindíthatja az inzulintermelést, ha pedig rendszeresen fogyasztunk ilyet, fokozódhat az inzulinrezisztencia, ennek hatására pedig kialakulhat a 2-es típusú cukorbetegség.
Ha ez nem lenne elég, az ilyen italok fogszuvasodást , csontritkulást és veseproblémákat is okozhatnak. Persze megpróbálhatunk egyre kevesebbet inni, rendszeresen és folyamatosan csökkenthetjük italbevitelünket, de jobb megoldásnak bizonyulhat, ha nem a függőséget, hanem a függőség mögött lévő egészségügyi problémát célozzuk meg. Az alábbiakban ennek négy lehetőségét járjuk körbe.
Ezért isszuk: energiára van szükség
Ha diétás üdítőt kortyolni akkor, amikor úgy érezzük, hogy kell valami, ami segít átvészelni a napot, akkor valószínűleg a koffeinre van szükségünk. Üdítő helyett: igyunk kávét vagy teát, ami tele van antioxidánssal, ezek számos betegségtől óvnak minket. Édesíthetjük is ezeket, de próbáljunk steviát vagy mézet használni, nem pedig 3 evőkanálnyi cukrot vagy mesterséges édesítőt. Gyümölcsös ízű jeges teával is olthatjuk szomjunkat és azt se felejtsük el, hogy aludnunk is kell ahhoz, hogy ne merüljünk ki extrém módon.
Nem sokkal egészségesebbek a diétás üdítőitalok a cukrosakhoz képest
Ezért isszuk: alacsony a vércukrunk
Ingerlékenyek vagyunk, remegünk, szédülünk , úgy érezzük, hogy összecsaptak a fejünk felett a hullámok? Lehet hogy a mellékveséinknek támogatásra van szükségük. Stresszes időszakban ugyanis a mellékvesék több cukrot gyártanak, amikor pedig kimerülnek a folyamatosan működéstől, vércukrunk fog lezuhanni. Ezt már a hormonháztartásunk sem tudja mindig orvosolni.
Üdítő helyett: váljunk meg annyi napi stresszortól, amennyitől csak lehet. Ne hagyjunk ki étkezéseket (napi 3 főétkezéssel és 2, ezek közé iktatott harapnivalóval jók vagyunk), fehérjét minden étkezés során együnk, biztosítsunk megfelelő tápanyag- és vitaminellátást és gyors harapnivalóinkban is legyen hasznos tápanyag (a diófélék és a mazsola például jó választás), ezekkel ugyanis vércukorszintünket is rendben tudjuk tartani. Mellékveséinknek napi 500 milligramm C-vitamin és 50-100 milligramm B5-vitamin fogyasztásával is jót teszünk. Emellett az édesgyökér-tartalmú teák fogyasztása is sokat segíthet.
Ezért isszuk: nem tudunk róla, de élesztőbaktériumaink vannak
El van dugulva az orrunk, orrmelléküreg-gyulladásunk van, görcsöl a vastagbelünk vagy irritábilis bélszindrómánk van? Esélyes, hogy cukoréhségünket a szervezetünkben tanyázó élesztő- vagy candidatenyészet okozza.
Üdítő helyett: Némi probiotikummal meg tudunk szabadulni az élesztőtől, de ahhoz az is kell, hogy a cukornak is búcsút mondjunk. Helyettesítsük a diétás üdítőitalt, amivel csak tudjuk: a steviás-fahéjas-szerecsendiós tea vagy a gyümölccsel ízesített víz jó ötlet lehet!
Ezért isszuk: ingadozik a hormonszintünk
Ha PMS-ünk van vagy éppen a perimenopauza ideje van, akkor valószínűleg tudjuk, hogy hormonszintünk folyamatosan ingadozik, emiatt pedig álmatlanok, fáradtak, depressziósak vagy fejfájósak lehetünk - ezek miatt pedig könnyen kívánhatjuk meg a cukrot.
Üdítő helyett: próbáljuk feltornázni valamivel ösztrogénszintünket, ennek hatására ugyanis olyan vegyületek termelődnek, amelyek hatására jobban érezzük magunkat: ezek a szerotonin, a dopamin és a norepinefrin. A szójabab vagy az edamame bab például segíthet ilyenkor, az ezekben található izoflavonok ugyanis hasonlóan viselkednek az ösztrogénekhez. Ezek viszont nem édesek: ha olyanokat akarunk enni mégis, akkor a narancs, a banán vagy két kockányi étcsokoládé is segíthet.
Forrás: Prevention.com