29 figyelmeztetést, valamint 208 – összesen nagyjából 16,4 millió forintnyi – bírságot szabott ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a tavaszi – március 14-étől április 10-éig tartó élelmiszerláncellenőrzési sorozata alatt. A tapasztalatok azt mutatták, hogy a szezonális ellenőrzés vegyes eredményeket hozott – írta meg oldalán a Nébih az Agrárminisztérium (AM) Sajtóiroda közlésére hivatkozva.
A húsvéti fogások álltak a fókuszban
A húsvét környékére szervezett vizsgálatok az ünnepi étkezési hagyományokat is figyelembe vették, ezért többnyire a füstölt húskészítményekre, a tojásokra, a hidegkonyhai készítményekre, az édesipari termékekre, a zöldségekre és gyümölcsökre, valamint az alkoholos italokra fókuszáltak. A vizsgálatok a tájékoztatás szerint az előállítás, a forgalmazás és a vendéglátás területeire egyaránt kiterjedtek.
Kevesebb volt a higiéniai probléma, mint tavaly
Az élelmiszer-előállító és -forgalmazó létesítményekkel kapcsolatban 19 alkalommal a tevékenység korlátozása mellett döntöttek, mégpedig a feltárt hiányosságok és szabálytalanságok miatt. Az ellenőrök leginkább higiéniai hiányosságokat tártak fel, ám ennek ellenére elmondható, hogy az ilyen jellegű problémák száma a tavalyi évhez képes csökkent. Ugyanakkor több terméket kellett kivonni a forgalomból a magyar fogyasztók védelme érdekében.
Megduplázódott a problémás termékek száma
Az ellenőrök összesen 12 474 hazai és külföldi élelmiszert vizsgáltak. A leginkább a fogyaszthatósági és minőségmegőrzési idő lejárta, valamint a nyomon követés és a jelölés kapcsán merültek fel problémák. Az szakemberek 2022-höz képest duplaannyi, összesen 11,6 tonnányi terméket vontak ki a forgalomból annak érdekében, hogy a magyar fogyasztók kizárólag biztonságos élelmiszerekkel találkozhassanak a kereskedelemben. A problémás élelmiszerek összértéke a 7 millió forintot is meghaladta.
Mindenkivel előfordul időnként, hogy túl sokáig hagyja az ebédjét vagy vacsoráját a sütőben, a tűzhelyen vagy akár a kenyérpirítóban, ezért az étel megég. Sokan emiatt ki is dobják az egész adagot, míg mások csupán az égettebb, fekete részektől szabadulnak meg. Olyanok is vannak azonban, akik nem zavartatják magukat, és égetten is megeszik az ételt, mert már annyira éhesek, vagy egyszerűen csak szeretnének élelmiszert kidobni. Ez utóbbi szokás azonban kockázatokat is rejthet.