Az elfogyasztott étellel nemcsak éhségünket csillapítjuk, de nagyban befolyásolhatjuk közérzetünket, hangulatunkat, energiaszintünket is. A megfelelő, kiegyensúlyozott étkezés gyógyírként szolgálhat bizonyos problémák, így a következők esetében is.
Ezt együk energiaszintünk növelése érdekében
A nehezebb, stresszes időszakban szervezetünk több vasat használ el, ezért érdemes jobban odafigyelni a megfelelő vasbevitelre. Együnk minél több vörös húst, belsőségeket, baromfit, halat, a legjobb vasforrások. Ha valaki vegetáriánus, fogyasszon szójababot, lencsét , spenótot, gabonapelyheket, remek húsmentes alternatívák.
Ezt együk nyugalmunk megőrzéséért
A kávé, koffeintartalma miatt gyorsítja pulzusunkat, de azt kevesebben tudják, hogy a túl sok finomított szénhidrát (fehér kenyér, cukrok, cukros gabonafélék) is hozzájárul az idegesség kialakulásához. Elfogyasztásukkal ugyanis túlzott mennyiségű inzulin termelődik a szervezetben, ezáltal idegesek, ingerültek leszünk, és kevésbé tudunk koncentrálni is. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, együnk sovány fehérjéket, egészséges zsírokat, finomítatlan szénhidrátot, építsük be étrendünkbe a barna rizst, a teljeskiőrlésű kenyeret és tésztát, valamint a zöldségeket, gyümölcsöket.
Ezt együk agyunk védelmére
Az omega-3 zsírsavak és a B12-vitamin hatékonnyá teszik az idegsejteket. Előbbi hiánya zavartságot, zsibbadást és fáradságot okozhat. Ezért együnk omega-3 zsírsavakban gazdag halakat, mint például makrélát, pisztrángot, heringet, tonhalat, lazacot. Hogy a B12-vitamin se hiányozzon szervezetünkből, próbáljuk ki a teljes értékű gabonapelyheket, melyek kiváló alternatívák reggelire .
Ezt ne együk a puffadás elkerülése érdekében
Igen, egyes zöldségek és hüvelyesek képesek hasunkat felfújni. Ilyen például a bab, a brokkoli, a káposzta vagy a karfiol. A szénsavas italok is puffadást okoznak, a benne lévő szénsav miatt, de a mesterséges édesítőszerek is nehezítik emésztésünket. Így ha hajlamosak vagyunk a puffadásra, inkább kerüljek ezeket. A puffadás kellemetlen közérzetet, kényelmetlenséget, feszengést okozhat.
Ezt együk izomgörcsök ellen
Az izomgörcs normális lehet egy edzés után, de jelentkezhet kálium- vagy magnéziumhiánytól is. A banán a legnépszerűbb káliumforrás , kétszer annyi ásványt nyerünk belőle, mint egy közepes méretű burgonyából. De jó választás lehet káliumpótlásra az aszalt szilva és a narancslé is. Magnézium leginkább a mandulában, a dióban, a zöldségekben (spenót), a finomított gabonákban található. Ügyeljünk a rendszeres és elegendő mennyiségű folyadékfogyasztásra is, ugyanis a kiszáradás is okozhat görcsöket.