Hazánkban, de világszerte is emberek milliói szenvednek valamilyen fejfájástól . A tünetek széles körűek a tompa fájdalomtól az erős migrénig. A legtöbben gyógyszerrel próbálják meg a fájdalmakat enyhíteni, de léteznek alternatív módszerek is. Ha szeretnénk a probléma gyökerét megtalálni, érdemes étrendünket is átvizsgálni, könnyen lehet ugyanis, hogy a táplálkozási szokások megváltoztatásával a fejfájás is elmúlik.
Életmódunk is felelős lehet
Mai rohanó életmódunk sajnos nem tesz jót egészségünknek. Rövid távon elsősorban a fáradékonyság , kimerültség jelei jelentkezhetnek, hosszabb távon viszont már komolyabb problémák is felléphetnek, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, pajzsmirigy problémák, de a rendszeres fejfájás is lehet a rohanó életmód következménye.
Étrendi változások a tünetek enyhítésére
Sokunkra jellemző, hogy az állandó rohanás miatt kimarad a reggeli, és napközben sem jut idő a megfelelő étkezésre. Itt-ott bekapunk egy kis harapnivalót vagy elrágcsálunk valamit, és elsősorban este eszünk, nem pedig napi ötször. Az étkezésekből hiányzik a vitamin és az ásványi anyagok is. A magnézium hiánya például összefüggésbe hozható a feszült fejfájással is, ráadásul sokszor nem is alszunk eleget. Életmódunk és étrendünk megváltoztatásával azonban a tünetek enyhíthetők vagy megszüntethetők. Kövessék tehát az alábbiakat!
- Ébredés után egy órán belül reggelizzünk - teljes kiőrlésű gabonát gyümölccsel, magos pirítóst cukormentes mogyoróvajjal, vagy tojást parajjal vagy vízitormával - és 3-4 óránként együnk, hogy a vércukorszintet stabilizáljuk.
- Alapozzuk a főétkezéseket és az uzsonnákat alacsony glikémiás indexű (GI) szénhidrátokra, mint például a rozskeksz, a teljes kiőrlésű kenyér, a teljes kiőrlésű lisztből készült tészta vagy a basmati rizs, ezeket sovány fehérjével összekeverve, mint amilyen a csirke, a pulyka, a hal és az alacsony zsírtartalmú tejtermékek.
- Magnéziumban gazdag élelmiszereket együnk, például zöld levelű zöldségeket, dióféléket, magokat, babot és borsót.
- Lefekvés előtt egy kis harapnivaló segíti az elalvást - a jó választásba beletartozik a zabkása, a zabkeksz alacsony zsírtartalmú sajtkrémmel tetézve, a natúr joghurt diófélékkel és szeletelt banánnal.
Az eredmény: az ébresztőt 10 perccel korábbra állítva elegendő idő maradhat a reggelire, és a további megfelelő étrendi változtatásokkal akár három hónapon belül enyhülhetnek a fejfájás kellemetlen tünetei.
+1 recept fejfájás ellen: Mandulavaj
Hozzávalók:
- 30 dkg mandula héjastól
- jó adag méz
- teljes kiőrlésű kenyér a tálaláshoz (kívánság szerint)
A sütőt 190 °C-ra (légkeveréses sütőben 170 °C) előmelegítjük. A mandulát tepsibe szórjuk, és 10 percig pirítjuk. Kivesszük, és hűlni hagyjuk. Konyhai robotgépbe rakjuk, és 12 percig daráljuk, annyira gyakran állítjuk meg, hogy az edény oldalát lekapargassuk, végül a mézzel megcsorgatjuk. Teljes kiőrlésű kenyérre kenve tálaljuk. Hűtőszekrényben akár 3 hétig is eláll.