Ez a kutatás bizonyította, hogy természetes módszerekkel is be lehet indítani egy szerv vagy szervcsoport regenerációját az őssejteken keresztül. A University of Southern California szakemberei szerint az eredményeik segíthetnek azoknak, akiknek valami miatt sérült az immunrendszere – például azért, mert kemoterápiás kezelést kaptak.
Szintén előnyös lehet például az idősebbeknek, akiknek legyengült a szervezete és emiatt fogékonyabbak a betegségekre. "Nem is gondoltuk volna, hogy a böjtölésnek ilyen előnyös hatásai vannak" - mondta a kutatás vezetője, Valter Longo gerontológus professzor. "Amikor nem eszünk, a szervezetünk elkezdi felélni az elraktározott glükózt, zsírt, ketonokat, és az elhasználódott immunsejtjeinket is újrahasznosítja."
Az állat- és emberkísérletek során egyaránt azt tapasztalták, hogy a fehérvérsejtek száma csökkenni kezdett a koplalás időszakában. Amikor az alany újra elkezdett táplálékot venni magához, a szervezet azonnal elkezdte újratermelni a sejteket. Ennek hátterében egy enzim működése áll: a koplalás során csökkent egy PKA nevű enzim szintje - ez a felelős a sejtek életének meghosszabbításáért. A PKA emellett az őssejtek működését és önmegújítását is befolyásolja. A koplalás emellett az IGF-1 nevű növekedési hormon szintjét is csökkentette. Ezt a hormont korábban az öregedéssel és a daganatok kialakulásával hozták összefüggésbe.
"A böjtölési időszak alatt tehát a szervezetünk megszabadul a régi, elhasznált sejtektől, minden olyan dologtól, ami nem hatékonyan működik. Ez az immunrendszerre is igaz, különösen abban az esetben látványos az eredmény, ha az immunrendszer erősen sérült, károsodott" - mondta Longo.
A klinikai kísérletek során kiderült, hogy a böjtölést megelőzésre is lehet használni : ha rákos betegek a kemoterápia előtti három napon böjtöltek, kevesebb káros mellékhatásról számoltak be a terápia után.