A makrobiotika jelentése a hosszú, egészséges élet tudománya és művészete, a természetes ételek elkészítése és fogyasztása természetes arányokkal. A makrobiotikus étrend távol-keleti gyökerekkel rendelkezik, a tradicionális japán étkezésen alapszik, és a Yin-Yang optimális egyensúlyát szolgálja. Távol-Keleten úgy gondolják, hogy a szervezet működtető motorja a bélrendszerünk, és egészségünk az emésztőrendszer állapotától függ. Hogy emésztésünk megfelelően működni tudjon, olyan élelmiszereket kell fogyasztani, melyek támogatják munkáját, és egyensúlyt hoznak létre a szervezetben.
Építi az immunrendszert
Az élelmiszerek minősége ezért kiemelkedően fontos a makrobiotikus étrendben. A tartósítószerekkel és adalékanyagokkal dúsított ételek elkerülése, a biotermékek fogyasztása az elsődleges szempont, de nem fogyasztanak húsféléket sem, túlsúlyban a zöldségek, gyümölcsök, a gabonafélék és a hüvelyesek vannak. A makrobiotikus étrend szervezetre gyakorolt jótékony hatásai lassan, fokozatosan érezhetőek, immunrendszerünk is fokozatosan erősödik meg, és válik egyre ellenállóbbá. Mindennek köszönhetően a makrobiotikus étkezés visszaállítja a szervezet felborult egyensúlyát, és az immunrendszer támogatásával megvéd a különböző betegségek ellen. Hatásosan alkalmazható szív- és érrendszeri panaszok, daganatos betegségek, AIDS, cukorbetegség, túlsúly, allergia, köszvény és emésztőrendszeri problémák esetén is.
Hogyan épül fel az étrend?
A makrobiotikus étrend 50%-át a különböző gabonafélék alkotják, melyeket csakis teljes értékűen és nem feldolgozott formában fogyasztanak. Évszaktól függően más és más gabonák kerülnek az asztalra, de rizs az év bármely szakában ehető. Ezeket különböző konyhai technológiával készítik el.
A biozöldségek adják az étrend 25-30%-át, melyek lehetőség szerint helyben termelt alapanyagok. Párolással, blansírozással, dinszteléssel készítik el, egy részét pedig nyersen fogyasztják el.
A babfélék és tengeri zöldségek az étrend 10-15%-át jelentik. Utóbbiak közé tartoznak a wakame, kombu, nori, arame, melyek igen gazdagok kalciumban, vasban, jódban, illetve A- és C-vitaminban. A babfélék közül bármelyik itthon is ismert fajta fogyasztható, illetve a távol-keleti szójabab és az abból készült tofu, tempeh és natto is.
A levesek, illetve a gyümölcsök, desszertek, diófélék, olajos magvak, és a halak (hetente 1-2 alkalommal megengedett) 5-10%-ban fogyaszthatók. A levesek többnyire zöldségeket, babféléket, gabonákat és tengeri zöldeket tartalmaznak, amiket miszóval vagy tamarival ízesítenek. A gyümölcsök közül szintén a bio minősített és helyben termelt változatok részesülnek előnyben, ezeket a desszertekkel együtt hetente 2-3 alkalommal fogyasztják.
További alapanyagok
Léteznek makrobiotikus italok is, ilyen például a kukicsa tea vagy a pirított árpa és rizs tea, illetve a pirított gabonából készült kávé. Ezek mellett ásványvíz is fogyasztható még.
Az olajok közül csak a jó minőségű és hidegen sajtolt olajok használhatók, ízesítésre pedig miszót, tamari szójaszószt, tengeri zöldségport, umebosit, tekkát használnak. Ma már szerencsére egyre több bolt akad, amelyben ezek megvásárolhatóak.