Egyénenként változó súlyosságú és összetételű tünetekről beszélhetünk, ám néhány dolog következetesen jelentkezik. Egész fiatalkorú, tizenéves lányok is érintettek lehet benne. Ebben az amúgy is nehéz, változásokkal teli életkorban komoly nehezítést jelent, ha menstruációs zavarokkal, rendellenes szőrösödéssel, hízékonysággal, hajhullással, és problémás bőrrel kell küzdeni. Tetézheti a problémát a tünetek miatt kialakuló elkeseredettség, illetve depresszió . Néhány évvel később, egy következő életszakaszban, gyakran a teherbeesési képtelenség hívja fel a figyelmet a problémára.
Diagnózis
A PCOS a nőgyógyászat és az endokrinológia hatáskörébe tartozó rendellenesség. Ha célzottan a fenti tünetek kivizsgálása miatt kerül valaki orvoshoz, akkor kismedencei illetve hüvelyi ultrahanggal láthatóvá válnak a petefészkeken lévő apró ciszták. Ezek a ciszták folyamatosan férfihormonokat termelnek, így a szervezetben tesztoszteron túlsúly alakul ki. Ez magával hozza a túlzott szőrösödés, mély hang, pattanásos arcbőr és a kimaradó menstruáció problémáját. A megfelelően célzott hormonális vizsgálatok is hozhatnak eredményt.
Mi áll valójában a háttérben?
A PCOS hátterében lényegében az inzulinrezisztencia áll, amikor is a sejtek inzulinérzékenysége jelentősen csökken. Előáll egy olyan állapot, amelyből bármikor kifejlődhet a cukorbetegség. Az inzulin a hasnyálmirigy által termelt hormon, amely a vérben keringő cukrot hivatott a sejtekbe juttatni. Az inzulinrezisztencia kialakulásának leggyakoribb oka a mozgásszegény életmód, és a finomított szénhidrátok túlzott fogyasztása. Ez a veszélyes táplálkozási hiba manapság sajnos a leggyakoribb.
A finomlisztből készült kenyér és pékáruk, sütemények, kekszek, snackek finomak, és túl könnyen elérhetőek. Nem is hinnénk, hogy mennyire könnyű rászokni a fogyasztásukra, függőséget okoznak, hizlalnak, de nem táplálnak. Rost- és valódi tápanyagtartalmuk igen alacsony, így minden további probléma nélkül túl sokat tudunk enni belőlük. Mivel a vércukrot, és ebből kifolyólag az inzulinszintet folyamatosan magasan tartják, ez a szervezetnek az éhségérzet szignálját adja. A magas inzulinszint éhségrohamokat, édességkívánást okoz, tehát elhízáshoz vezet, valamint gátolja a petesejtek érését és kilökődését.
Az igazi megoldás az életmódváltás
Az inzulinrezisztencia leghatékonyabb "kezelése" a fogyás. Ha a páciens túlsúlyos, akkor az első lépés a testsúly rendezése megfelelő táplálkozással és edzéssel. A magas tápanyagértékű friss zöldségek bőséges, és a nem édes gyümölcsök mértékletes fogyasztása, a fehérjében gazdag halak, húsok, magvak és a tojás hosszútávon eredményesen helyreállíthatják a felborult egyensúlyt. A finomított szénhidrátok, a liszt, a cukor, és a méz elhagyása kulcsfontosságú lépés.