Bárki lehet érintett
Napjainkban sokat hallhatunk a helyes étkezés fontosságáról. Nem véletlenül, hiszen táplálkozási szokásaink életünk minden területére kihatnak - megalapozzák hangulatunkat, erőnlétünket, koncentrálóképességünket, s nem utolsósorban felelősek egészségünk állapotáért. De talán kevesebbet beszélünk arról, hogy hogyan kell táplálkoznunk akkor, ha már itt van a baj, és betegek vagyunk. Az emlőrák sem kivétel ez alól. Megfelelő étrenddel nemcsak csökkenteni tudjuk a kialakulás esélyét, hanem betegség esetén - a megfelelő terápia mellett - megőrizhetjük erőnlétünket, változatos és tápanyag tartalom szempontjából is megfelelő étrenddel nemcsak pszichésen, hanem fizikailag is hozzájárulunk a betegség legyőzéséhez. Márpedig a statisztikák szerint bárki lehet érintett: az emlőrákot évente egymillió nőnél diagnosztizálják a világon, Magyarországon évente 7500 új esetet fedeznek fel, és 2500 beteg halálát okozza ez a betegség.
Természetes segítség
A kiegyensúlyozott életmódnak jelentős szerepe van úgy a daganat megelőzésében, mint a kezelések alatt és azt követően - hangzott el Henter Izabella dietetikus előadásában, amely arról szólt, hogyan befolyásolhatja az étrend az emlőrák kialakulását illetve kezelésének hatékonyságát. A kemo-, sugár- és hormonterápia, valamint a műtétek idején érdemes kiemelt figyelmet fordítani a helyes étrendre. A megfelelő táplálkozás ugyanis segít megtartani az erőnlétet, újraépíteni a kezelések és betegség következtében lebontott vagy rongálódott egészséges sejteket, szöveteket, a kezelések következtében megjelenő mellékhatások legyőzésében és hozzájárul a fertőzések megelőzéséhez illetve leküzdéséhez is.
Törekedni kell arra, hogy minden ételféleség szerepeljen az étrendben: kenyérfélék, gabonák, zöldségek, gyümölcsök, sovány húsok, tejtermékek. A dietetikus ajánlja több magas fehérjetartalmú étel fogyasztását: tej, tejtermék, hüvelyesek, olajos magvak, halak, baromfi, tojás. Némelyeknek az emlődaganat kezelése kapcsán megváltozik a testsúlyuk. Törekedni kell az ideális testsúly megtartására megfelelő étrenddel és fizikai aktivitással (min. 30 perc/nap). Ha a heti testsúly-ellenőrzések során egy hónapon belül 3 kg-ot meghaladó, nem szándékos fogyást vagy hízást észlelnek, forduljanak orvoshoz, kérjék dietetikus tanácsát.
Étrend-kiegészítők
Ellentétben az általános hiedelemmel, a legtöbb nőnek az emlődaganat kezelése alatt nincs szüksége étrend-kiegészítőkre. A megszokott étrend megfelelő átalakításával biztosítható a szervezet számára a szükséges energia- és tápanyagmennyiség. Az étrend-kiegészítők használata előtt kérjék ki orvosuk tanácsát, különös tekintettel arra, hogy néhány közülük káros kölcsönhatásba léphet a kezelésre használt szerrel, például a fokhagyma, gingko, a kasvirág, ginseng, az orbáncfű, a macskagyökér, a ligetszépe, a szőlőmag is ilyen.
A változatosság nemcsak gyönyörködtet, gyógyít is!
A dietetikus ajánlása szerint együnk naponta legalább öt adag zöldséget és gyümölcsöt. Mielőtt ettől bárki megrettenne, tegyük hozzá: egy nagy pohár rostos gyümölcslé vagy egy tányér zöldségkrémleves, egy alma, néhány szem dió, mogyoró is lehet az "adagok" között, nem csak a klasszikus párolt zöldségköretre vagy nyersen rágcsált sárgarépára lehet gondolni. Ugyanakkor Henter Izabella óvatosságra intett a népszerű, panírozott-rántott zöldségfélékkel (karfiol, gomba, padlizsán, tökfélék) kapcsolatban, mivel ezek kalóriatartalma a panír és a sütéshez használt zsiradék miatt többszörösére nő, így már nem tekinthető olyan egészséges fogásoknak, mintha párolva készülnének. Érdemes a teljes őrlésű gabonákból készült élelmiszereket, ételeket (barna rizs, köles, tönkölybúza, hajdina, rozs, zab- és búzakorpa...) választani. Ajánlatos még többféle fehérjeforrást beépíteni az étrendbe: halak, hüvelyesek, magvak is tartalmazzák ezt a fontos tápanyagot.
A hosszabb élet titkai
Nap mint nap halljuk, de ismét tudományosan is megerősítést nyert, hogy a zöldségek és a gyümölcsök, illetve a mozgás nagyon jó hatással vannak a szervezetünkre: az egészséges életmód nemcsak segít megelőzni a betegségeket, de a korábbi emlőrákbetegek életét is egyértelműen meghosszabbítja - hívta fel a figyelmet dr. Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga elnöke. Szervezetünk egészségi egyensúlya saját felelősségünk, amelyet mi alakítunk folyamatosan életünk során meghozott választásainkkal, döntéseinkkel. Már a jó irányba tett kisebb lépések is nagyon sokat jelentenek; a Journal of Clinical Oncology című szaklap egyik legújabb tanulmánya szerint egy kis zöldség és gyümölcs, némi mozgással ötvözve akár duplájára is növelheti a korábbi emlőrákbetegek élettartamát azokéval szemben, akik "csak" mozognak, vagy "csak" egészségesen táplálkoznak, vagyis a lényeg a megfelelő táplálkozás és a mozgás kombinált alkalmazásában rejlik.
Napjainkban a tudomány óriásléptekkel fejlődik - nap mint nap jelennek meg újabb kutatások, diagnosztikai eljárások, terápiák, amelyek jelentősen javítják a gyógyulás esélyét. Ezeknek köszönhetjük, azt is, hogy ma már tudjuk, hogy az emlőráknak több fajtája van, így beszélhetünk például női nemi hormonokra érzékeny, vagy HER2-pozitív emlőrákról is. Amellett azonban, hogy nyomon követjük az onkológiai kutatások legújabb eredményeit, beszedjük az előírt gyógyszereket, és alávetjük magunkat a megfelelő kezeléseknek, az is nagyon fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy mi az, amit mi tehetünk saját egészségünkért.
A hosszabb élet titkai tehát: rendszeresen, naponta többször együnk zöldséget, gyümölcsöt. Ha lehet, hámozás nélkül, nyersen fogyasszuk őket, mivel az értékes tápanyagok, vitaminok többnyire közvetlenül a héj alatt helyezkednek el. Legyünk aktívak! Lift helyett válasszuk inkább a lépcsőt, autó helyett pedig járjunk gyalog vagy kerékpárral. Napi fél óra tempós séta már csodákat tehet - közismert tény, hogy a mozgás örömforrás, amely segít a betegségek megelőzésében és immunrendszerünk erősítésében. Ne feledjük, az egészséges életmódot sohasem késő elkezdeni- csak rajtunk múlik, mikor vágunk bele.