Az egészséges táplálkozás alapja a vízszínű a vizelet és mindennapi székletürítés - mondja Szalayné Kónya Zsuzsa dietetikus. Mindez persze egyszerűen hangzik, de tenni kell érte. A szervezetünk olyan, mint a lakásunk: ha rendszeresen takarítjuk, rendezgetjük otthonunkat , akkor nincs szükségünk nagytakarításra. Az a baj, sokan úgy gondolják, hogy mértéktelenül ehetnek, ihatnak, hiszen majd tavasszal egy-két hetes böjttel minden káros anyagot semlegesíthetnek - ez azonban nem így van.
Havi 2-4 kiló fogyás az ideális
Nem az a jó fogyókúra, ha egyik napról a másikra drasztikusan megfelezzük az adagot. Kiindulási súlytól függetlenül, ha a napi kalóriabevitelt ötszázzal csökkentjük, akkor havonta 2-4 kilótól szabadulhatunk meg. Ez a szervezetet nem terheli meg, nem hat károsan a fizikai és mentális képességünkre, és az eredmény is hosszútávon fenntartható. A szakember szerint, ha dietetikus irányításával történik az életmódváltás a beteg megtanulja a diétát, és fenn is tudja tartani. Nők esetében napi 1200, férfiaknál napi 1400-1500 kalória alá nem mehetünk, mert akkor a szervezet nem kapja meg azt, amire szüksége van. A titok, hogy a legkisebb energiát adó alapanyagokból megfelelő konyhatechnológiával készítsük az ételt: vagyis hiába választjuk a halat, ha aztán bő olajban rántva készítjük el.
10 dkg zsiradék=9 kiló uborka
Gyakran panaszkodnak a túlsúlyos emberek, hogy nem értik, miért nem fogynak, hiszen alig esznek valamit. Szemléletes példával magyarázza a szakember, hogy tíz dkg zsiradék energiatartalma 9 kiló uborkáénak felel meg, így ha például az önmagában egészséges és alacsony kalóriatartalmú zöldséget, sovány húst túl sok zsiradékkal készítjük, nem oldottuk meg a kalóriacsökkentési feladatot. Gyakran vitatott kérdés, milyen olajat használhatunk sütéshez-főzéshez. Szalayné Kónya Zsuzsa leszögezi, ha hőhatásnak tesszük ki a zsiradékot, akkor legyen állati eredetű, ha pedig salátákhoz adjuk, akkor extra szűz olíva-, lenmag- vagy repceolaj . Ezek tartalmaznak nagy mennyiségben egyszeresen telítetlen- vagy omega-3 zsírsavakat, amelyek jó hatással vannak a szív- és érrendszerre.
Méregtelenítéskor nagyon fontos a napi 2-3 liter folyadék, sok gyümölcs, zöldség és teljes kiőrlésű gabona fogyasztása. A dietetikus azonban hangsúlyozza, hogy a burgonya és a száraz hüvelyesek ugyan zöldségeknek minősülnek, de a magas keményítő-tartalmuk miatt nem soroljuk őket a sokkal kisebb energiatartalommal bíró zöldségfélék közé. Felejtsük el a "fóliás" termékeket, és csak a szabad-földieket fogyasszuk.
A tempós gyaloglás is jó
Mindemellett naponta fél órás mozgás, ami 110 felett tartja a pulzust, mint például a tempós gyaloglás, segíti a folyamatot. A folyadék pedig csapvíz legyen, minél magasabb ugyanis az ásványi anyag tartalma a palackozott vizeknek, annál jobban felborítják a szervezet ásványi anyag egyensúlyát.
Mit, mennyit, mikor, hogyan - ezek tehát az alapvető kérdések. Azok a táplálékok, amelyek a természetben körülvesznek bennünket, nem egészségtelenek, csak tudnunk kell a mértéket. Ha például időnként eszünk kevés csülköt vagy pacalt , az nem jelenti, hogy egészségtelenül táplálkozunk, de ha ez a napi rutin, akkor számolnunk kell a negatív következményekkel.