Egy friss tanulmány szerint nem igaz az az elmélet, miszerint elűzhető a magas kalóriatartalmú ételek utáni sóvárgás azzal, ha sok gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk. A vizsgálat eredményei épp ellenkezőleg azt mutatták, hogy az étkezések előtt elfogyasztott gyümölcslé inkább fokozta az étvágyat, és egyeseknél hízást eredményezett.
A kutatás során a szakemberek 34 alanyt követtek nyomon, akik közül néhányan túlsúlyosak voltak, és megállapították, hogy a gyümölcsfogyasztás révén összességében megnövekedett a napi kalória-bevitel mennyisége. Dr. Barbara Rolls, a Pennsylvania Állami Egyetem munkatársa úgy véli, a hiba abban van, hogy a többség nem valami kalóriadús táplálék helyett fogyasztja a gyümölcsöt, hanem azok mellé, így természetes, hogy többletkalória jelentkezik náluk.
Richard Mattes, a Nyugat-Lafayette-beli Purdue Egyetem munkatársa kollégáival együtt megállapította, hogy amikor a kísérletben résztvevők bármennyit ehettek az eléjük tett sajtos makaróniból, átlagosan 3297-3448 KJ-t fogyasztottak, ám amikor gyümölcslevet is kaptak étkezés előtt, a kalóriamennyiség 3742 KJ-ra nőtt. Ugyanakkor azt is megfigyelték, hogy abban az esetben, ha az étkezés előtt friss vagy szárított gyümölcsöt kaptak az alanyok, az összes kalória-bevitelük csupán 2847,6 KJ volt.
Összességében tehát az derült ki, hogy amennyiben nem egyszerű gyümölccsel, hanem gyümölcslével kezdték az étkezést, átlagosan 1680 KJ-lal több kalóriát vittek be a kísérletben résztvevők. Az című lapban megjelent tanulmány azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy hosszú távon a friss és szárított gyümölcsök sem sokat segítettek, a nyolc héten át tartó vizsgálat során ugyanis az étkezések közötti éhségérzetre ezek sem voltak befolyással.
Mattes és munkatársai úgy vélik, aki diétázni készül, vegye figyelembe, hogy pusztán a sok zöldség és gyümölcs fogyasztása nem fog rajta segíteni, sőt még ronthat is a helyzeten, érdemes ezért inkább tanácsot kérni egy táplálkozás-szakértőtől, ha nem akarnak kudarcot vallani.