Hasznos tudnivalók dióhéjban Ha túl sok a táplálékkal bevitt foszfor a vérben, annak semlegesítésére kalciumot használ fel a szervezet, melyet a csontokból von el. Mivel az állati eredetű élelmiszerekben az arány eltolódik a foszfor javára, ezek hiába tartalmaznak több kalciumot, mint a növényi táplálékok, könnyen lehet, hogy kevesebb szívódik fel belőlük. A túl sok fehérje tehát gátolja a kalcium beépülését.
Bár a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült termékeket egészségesebbnek tartjuk, mint a finomított pékárukat, jó, ha tudjuk, hogy a gabonarostokban található fitinsav szintén hasonló hatással bír, ezért azok fogyasztását sem szabad túlzásba vinni.
A dohányzás, alkoholfogyasztás, kávé, kólafélék és a cukor fogyasztása szintén nem előnyösek. Tudjuk, hogy egy adag fekete 100 mg-mal növeli meg napi kalciumszükségletünket?
Az aktív D-vitamin viszont segíti a kalcium felszívódását és fokozza a csontokba történő beépülését, így nagyon fontos a szervezet D-vitaminnal való ellátottsága, mely minimum napi 15 perces szabadban tartózkodással könnyűszerrel megtehető.
Legjobb kalciumforrásaink
Olajos magvak
Korábbi cikkünkben olvashattunk a mák jótékony hatásairól. A mák mellett a szezámmag tartalmaz jelentős mennyiségű kalciumot, ráadásul az olajos magvak közül nekik a legkedvezőbb a kalcium-foszfor arányuk. Rendkívül sokféleképpen felhasználhatóak.
Márt megint a zöldek
A zöld leveles zöldségek kalciumtartalma jelentős, és jó, ha ezeket inkább nyers állapotukban fogyasztjuk. Az ásványi anyagok ebben az esetben szerves kötés, ún. kelátkötés formájában találhatók meg bennük, ezt a szervezet könnyen tudja hasznosítani. Magas hőmérséklet hatására ez a kötés felszakad, a kalcium szervetlen formába megy át. Tanulság: finom a spenótfőzelék tükörtojással, de ha azt akarjuk, hogy elegendő kalciumhoz jussunk, akkor jobb, ha nyersen esszük a spenótot , saláták vagy zöld turmixok alapanyagaként.
Érdemes szakítani a régi szokással, miszerint a narancs héját a hagyományos módon, vastag, fehér belső héjával együtt kell eltávolítanunk. Pedig a fehér belső héj rengeteg kalciumot tartalmaz, mely a gyümölcsben található C-vitamin jelenlétében rendkívül hatékonyan szívódik fel. Éppen ezért hámozzuk úgy, mint az almát: narancssárga héját vékonyan hámozzuk meg egy éles kés segítségével. Arra viszont ügyeljünk, hogy a vegyszerekkel közvetlenül érintkező külső réteget lehámozzuk. Így bajos gerezdekre bontani a narancsot, viszont félbevágva harapni lehet. Eleinte furcsának tűnhet, de idővel szinte rutinná válik a fenti művelet.
Összefoglalva
Kalciumszükségletünket jórészt növényi táplálékokból fedezzük: növeljük étrendünkben a magvak és a zöld leveles zöldségek arányát. Minél többet napozzunk, és legyünk mértékletesek a kalciumrabló élvezeti szerekkel - vagy hagyjuk el őket teljes mértékben!