Kellenek az étrend-kiegészítők?

Manapság egyre több étrend-kiegészítő található a piacon, melyek nem csupán a megnövekedett tápanyagigényt segítenek fedezni, hanem támogatják a sportolókat a csúcsteljesítmény elérésében. Ez azonban csak akkor van így, ha megbízható terméket választunk, és tudatában vagyunk annak is, hogy számunkra mi a legmegfelelőbb termék, amely segít céljaink elérésében. Varga Dóra sportdietetikus beszél a témáról.

Kellenek-e étrend-kiegészítők?

Az étrend-kiegészítők táplálkozásunk egy, vagy több összetevőjét koncentrált formában tartalmazzák. Ezeket nem kell mindenkinek kötelező jelleggel fogyasztania és fontos, hogy nem helyettesítik az egészséges, változatos, kiegyensúlyozott, sportágnak és felkészülési időszaknak megfelelő táplálkozást.

Mikor javasolt a használatuk?

Leggyakrabban akkor érdemes étrend-kiegészítőket fogyasztania egy aktív sportolónak, ha normál étkezéssel nem tudja fedezni a szükséges energia- és tápanyagigényét. Számára ugyanis naponta akár 8000 kalória is szükséges lehet, ez például 3 kg kenyérben található meg. A megfelelő teljesítmény elérése érdekében, már sok esetben edzés közben is pótolni kell a folyadékot, szénhidrátot és az elekrolitokat. Ezekhez a megfelelő sportitalok és sportgélek, energiaszeletek nyújthatnak segítséget, amelyek szinte nélkülözhetetlen elemei a több órás versenyeken való jó teljesítésnek. Az étrend-kiegészítők egyes típusai hozzájárulnak a regenerálódáshoz, míg mások a kívánt testösszetétel elérésében tudnak segítséget nyújtani.

Melyik fajtát válasszuk?

Magyarországon jelenleg több mint 12 ezer étrend-kiegészítő érhető el, melyek összetételét, az Európai Uniós csatlakozás óta az OÉTI nem vizsgálja kötelező jelleggel, csupán szúrópróba-szerűen ellenőrzi. Emiatt nagyon fontos, hogy egy termék fogyasztása előtt konzultáljuk sportorvossal, sportdietetikussal, hogy egy megbízható forrásból származó, egészségünket szolgáló és semmiképpen sem veszélyeztető termékeket válasszunk. Vegyük figyelembe a használatuk előtt, hogy milyen ismert betegségeink állnak fenn, illetve azokra milyen gyógyszereket szedünk.

Néhány gyakori teljesítményfokozó:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fehérje

Mivel szervezetünk nem rendelkezik jelentős fehérje raktárakkal, így elengedhetetlen a megfelelő fehérjebevitel az izomépítéshez, izomregenerálódáshoz. Fizikai aktivitás során különösen a BCAA-k (elágazó láncú aminosavak) oxidációja fokozódik, ezért pótlásukra érdemes hangsúlyt fektetni fokozott fizikai igénybevétel esetén. Sok sportoló gondolja, hogy minél több fehérjét fogyaszt, annál inkább támogatja a fejlődését, pedig a javasolt, még hasznosuló fehérjebevitelnek is megvan a javasolt maximuma. Napi szinten, sportágtól függően 1,0-2,5 g fehérje javasolt testsúly kilogrammonként, és nem szükséges a legtöbb esetben ennél nagyobb mennyiséget bevinni.

Ha nem tudjuk bevinni a megfelelő mennyiségű fehérjét, ihatunk fehérjeturmixot is
Ha nem tudjuk bevinni a megfelelő mennyiségű fehérjét, ihatunk fehérjeturmixot is

Kreatin

Az izomzatban az ATP regenerálásához szükséges anyag, mely természetesen formában megtalálható halakban és húsokban is. Étrend-kiegészítőkben történő fogyasztása javíthatja az anaerob teljesítményt, egyes vizsgálatok szerint jó hatással van a szellemi teljesítőképességre is, de előfordulhat, hogy valakinél nem fejt ki semmilyen hatást. Mellékhatása sokat vitatott, így fogyasztása előtt érdemes szakemberrel konzultálni.

Mindent az étrend-kiegészítőkről: veszélyek, tévhitek

Kérjük ki szakember véleményét

Összességében elmondható, hogy a biztonságosan alkalmazott étrend-kiegészítők hasznos segítséget nyújtanak abban, hogy a sportolók minél jobban kitolják határaikat, és a maximumot hozzák ki magukból. Ám, arról, hogy kinek melyik készítmény alkalmazása vezethet eredményre, arról célszerű sportdietetikus véleményét kikérni. A szakember, az egyéni paraméterek ismeretében, - amelyet legpontosabban egy teljesítmény élettani felmérés során megállapított adatokra lehet alapozni - javaslatot tesz a szükséges szer kiválasztását és adagolását illetően, illetve segít eligazodni a piacon elérhető készítmények között, maximálisan szem előtt tartva biztonságos alkalmazhatóságot.

"Fontos szempontnak tartom, hogy a versenyző, új étrend-kiegészítőt soha ne verseny előtt próbáljon ki. Tapasztalja meg előzetesen, hogy számára mely készítmény válik be, illetve hogy az nem okoz-e számára esetleg valamilyen testi panaszt" - tudjuk meg Varga Dórától.

Forrás: Sportorvosi Központ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.