Lazac: a legfőbb omega-3-forrás

A halfogyasztás ősidők óta fontos része a táplálkozásnak. Egészségre gyakorolt hatása miatt fogyasztása mindenki számára ajánlott.

A lazac leginkább Nyugat- és Észak-Európa tengerpartjainál fordul elő, ritkábban az Atlanti- és a Csendes-óceánban, Kanada északi partjainál, valamint az észak-amerikai Nagy-tavakban. Az egyik legegészségesebb és legfinomabb, ezáltal a legnépszerűbb halfajta mind közül.

Ahogy nő az emberekben a tudatos táplálkozás és az egészséges életmód iránti vágy, úgy nő a halfogyasztás egy főre jutó aránya is. Azt, hogy a halfogyasztás csökkenti a szívbetegségek kialakulását, az 1970-es években állapították meg, amikor is tudósok felfedezték, hogy az eszkimók között nagyon alacsony a szívbetegségek kialakulásának az esélye, köszönhetően az étrendjüknek, amely sok halat tartalmazott.

Miért fontos az omega-3 zsírsav?

A lazac kiváló fehérje-, vitamin-, és ásványianyag-forrás (kálium, cink, vas, szelén és B12-vitamin), de legfontosabb tápanyaga az omega-3 zsírsav.

Az omega-3 zsírsav egy esszenciális zsírsav, amit a szervezet nem képes előállítani, ezért a táplálkozás során kell szervezetünkbe juttatni. A legtöbb omega-3 zsírsav természetes módon fordul elő az olajos halakban. Hozzájárul az egészséges agy működéséhez, valamint jótékonyan hat a szívre és az ízületekre is. Csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, illetve tisztító hatása van az erekre. Megakadályozhatja számos daganatos betegség kialakulását, de jó néhány krónikus betegség megelőzésére is alkalmas, így például az Alzheimer-kór, asztma, depresszió , szklerózis multiplex, magas vérnyomás. Ezen kívül erősíti az immunrendszert, gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, illetve javítja az általános közérzetet és egészségi állapotot.

Ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű omega-3 zsírsav jusson szervezetünkbe, érdemes egy héten legalább háromszor olajos halat fogyasztanunk, mint például a lazac, makréla, szardínia, hering és a friss tonhal.

Mire ügyeljünk vásárláskor?

Lazacot vehetünk szeletelve és filé formájában is. Frissen, konzervként, fagyasztva vagy füstölve.

Ha friss halat választunk, támaszkodjunk a szaglásunkra, és hasonlóképpen járjunk el, mint a húsválasztásnál. Frissességére színéből, szagából, állagából következtethetünk.

Ha nem esszük meg a lazacot pár napon belül, akkor a legjobb, ha lefagyasztjuk, így hosszabb ideig tárolhatjuk.

Hogyan készítsük el?

Ha a lazacot frissen készítjük el, akkor érdemes szeletelve venni, így megkíméljük magunkat a hosszas előkészítéstől. Felhasználhatjuk előételként, főételként, salátába, szószokba, krémekbe, levesekbe, főzelékbe. Remekül illik a gyümölcsökhöz is.

Lazacfilé en papillote

Elkészítési idő: 30 perc

Ez az en papillote (azaz sütőpapírba csomagolva) sütési technika nagyon mutatós, mert a csomagban tálalt ételben a koncentrálódó ízekből egy csepp sem vész kárba. Zöldségkörettel, párolt rizzsel, vagy petrezselymes burgonyával kínáljuk. Hozzávalók 4 személyre:

4 (kb. 20 dkg-os) lazacfilé

3 evőkanál szűz olívaolaj

só, frissen őrölt fekete bors

1 kiskanál szárított kapor

1 kiskanál őrölt édesköménymag

1 szál póréhagyma

4 citromkarika

4 kiskanál száraz fehérbor

A sütőt 180 °C-ra (légkeveréses sütőben 165 °C) előmelegítjük. A lazacfilékből az esetleges szálkákat kihúzogatjuk. Négy, kb. 30x42 centis sütőpapírlapot kiterítünk. A közepükre egy kis olajat cseppentünk. A lazacfiléket sózzuk, borsozzuk, majd a kaporral és az édesköménnyel meghintjük. Mindegyik papírra 1-1 lazacot fektetünk. A póréhagymát vékony karikákra vágjuk, és a négy halszeleten egyenletesen elosztjuk. A tetejére citromkarikát teszünk, majd 1-1 kiskanál borral és olajjal meglocsoljuk. Szorosan becsomagoljuk, sütőrácsra rakjuk, és kb. 17 percig sütjük, majd a papírban tálaljuk. Az illatos csomagot mindenki a tányérján bontja ki.

Forrás: Európai Élelmiszer Információs Bizottság

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.