A vitaminok és ásványi anyagok megfelelő és rendszeres pótlása állandó feladatunk. A tavaszi-nyári időszakban persze sokkal könnyebb a helyzetünk, hiszen rengeteg friss zöldséget, gyümölcsöt fogyaszthatunk, melyek nagyrészt fedezik szükségleteinket, ám az ínséges téli időszakban fontos a külső forrásból, étrendkiegészítők által való pótlás is. Ha vitaminhiány nem is alakul ki, készleteink biztosan lecsökken, ezért igyekezzünk erre kellő figyelmet fordítani. De vajon mennyi a megfelelő és elegendő mennyiség belőlük?
Eltérő ajánlások - hol az igazság?
Ma már sokféle ajánlás létezik a vitaminok és az ásványi anyagok bevitelét illetően. Bár a szakemberek és orvosok igyekeznek az általánosan elfogadott értékeket ajánlani, találkozhatunk külföldi elméletekkel is, melyek nagyobb vagy kisebb mennyiségben javasolják ugyanazt a komponenst.
A tápanyagok megfelelő bevitelét illetőn Európában valóban nagyon eltérőek az ajánlások, akár kétszeres eltérés is létezik országok között. Azonban az emberek élettani szükségletei nem különböznek ennyire. Mert bár eltérő éghajlaton, és eltérő életmódot, temperamentumot képviselünk, ilyen nagy eltérések az emberi szervezetet illetően mégsem léteznek.
Egységes rendszer kialakítása
Ezek az eltérő vélemények és ajánlások bizony megzavarhatják a fogyasztókat, ezért ennek felismerése nyomán, Európában létrehoztak egy 6 éves EU FP6 EURRECA (EURopean micronutrients RECommendations Aligned) Kiválósági Hálózatot, hogy a táplálkozási ajánlások alapjaként olyan módszereket fejlesszenek ki, melyekkel a szükséges tápanyagok ajánlott értékei egységessé válhatnak. A projektet elindító szakemberek úgy vélik, minden eddiginél fontosabb, hogy az ajánlások Európa szerte következetesek legyenek, hiszen a különböző populációk egyre mobilabbá és multinacionálisabbá válnak.
A legnagyobb eltérések felülvizsgálata
A projekt során a szakemberek minden fellelhető ajánlást összegyűjtöttek és értékeltek. Ennek során tökéletes információt kaptak arra vonatkozóan, melyek azok a tápanyagok, amelyek esetében a legnagyobb eltérések léteznek. Ezek a következők voltak: D-vitamin, vas, folsav, B12-vitamin, cink, kalcium, C-vitamin, szelén, jód és réz. Ezek megfelelő beviteli mennyiségét illetően sürgős felülvizsgálatra van szükség, és a pontos értékek meghatározására.
A szakemberek úgy vélik, a projekt végén olyan eredményekkel tudnak majd szolgálni, amely minden országban elfogadható és bevezethető lesz, ezáltal is hozzájárulva az emberek egészséges életviteléhez.
Forrás: Európai Élelmiszer Információs Bizottság