Egy közelmúltban közzétett tanulmány szerint a multivitaminok valóban csodaszerek, de nem úgy, ahogy gondolnánk - írja a webmd.com . A tudósok arra hívták fel a figyelmet, ezek a készítmények becsapják az elménket, hiszen szedésükkel elhisszük, hogy egészségesebbek vagyunk másoknál, dacára annak, hogy ez többnyire nem fedi a valóságot.
A kutatók egy korábbi amerikai felmérést használtak fel tudományos munkájukhoz, illetve annak révén több mint 21 és félezer válaszadó adatait. A megkérdezettek részletesen beszámoltak arról, milyen étrend-kiegészítőket szednek, valamint az alanyok egészségi állapotáról is gyűjtöttek információkat a kutatók, beleértve a lelki egészségüket is.
A résztvevők közül kis híján ötezer fő állította, hogy rendszeresen fogyaszt multivitamint vagy más táplálékkiegészítőket. Ők többnyire idős, tehetős, tanult, biztosítással rendelkező nők voltak, és 30 százalékuk vélte úgy, hogy jobb az általános egészségi állapotuk, mint azoknak, akik nem használnak ilyen termékeket. Az egészségükre vonatkozó kimutatások viszont nem tükröztek ilyen irányú különbséget azokhoz képest, akik nemet mondtak a vitaminokra és más étrend-kiegészítőkre. Vagyis összességében nagyon hasonló egészségi állapotban voltak mindkét csoport tagjai.
Hogy mégis miért hittek a saját igazukban? A kutatók szerint erre két lehetséges magyarázat adódik. Az egyik, hogy a vizsgált személyek kifejlesztettek egy szokást, és nincs szükségük bizonyítékra azt illetően, hogy ez hasznukra van. A másik pedig, hogy a vitaminokat szedő emberek pozitívabb gondolkodásúak, és bíztak abban, hogy ezek a készítmények előnyösek lehetnek az egészségükre nézve.