Súlyos betegséget okozhat a túl sok kálium

A hiperkalémia tulajdonképpen azt jelenti, hogy a vérünkben a normálisnál magasabb a kálium szintje. Ez viszonylag gyakori betegség, de szélsőségesen súlyos esetben akár halálhoz is vezethet.

Normális esetben a szervezetünkben, pontosabban a vérünkben a kálium szintje 3,5-5 mEq/l között mozog. Ha ennél magasabb a kálium szintje, akkor hiperkalémiáról beszélhetünk, ez lehet enyhe, közepes vagy súlyos mértékű.

A kálium körülbelül 150 grammnyi mennyiségben található meg a szervezetben, szinte kivétel nélkül a sejteken belül, a sejtplazmában oldva. Nézzük, mire jó a kálium és hogyan vihetjük be.

Miért fontos a szervezetnek a kálium?

A káliumnak nagyon fontos szerepe van a szervezetünk egészségének megőrzésében, például hozzájárul az izmok, a szív és az idegek megfelelő működéséhez is. Ahhoz is kálium szükséges, hogy az idegsejtek sikeresen továbbítsák az elektromos impulzusokat. Mivel a kálium nagyon fontos ahhoz, hogy a szívritmusunk megfelelő legyen, akár túl kevés, akár túl sok van belőle, az szabálytalan, abnormális szívritmust okozhat. Ez attól függően, hogy milyen mértékű a hiperkalémia, csak EKG-n észrevehető kilengésektől akár a szív megállásáig is okozhat eltéréseket. A hiperkalémia emellett megzavarhatja a vázizomzat működését, és akár - időszakos - bénulást is okozhat.

A szervezetünk sokkal jobban tolerálja, ha a káliumszint lassan, fokozatosan emelkedik, mintha hirtelen felugrik. Lassú emelkedés jár együtt például a veseelégtelenséggel. Mivel a káliumszint lassú emelkedéséhez nem társulnak komolyabb tünetek, sokszor csak akkor veszik észre, ha baj van, amikor már nagyon magas a káliumkoncentráció a szervezetben.

kálium, hiperkalémia, kálium túladagolása
A hiperkalémia viszonylag gyakori betegség. Fotó: Getty Images

Mi utalhat hiperkalémiára?

A hiperkalémia sok esetben nem jár együtt tünetekkel, vagy a tünetek nagyon általánosak, például hányinger, fáradékonyság, izomgyengeség, bizsergő érzés. Súlyosabb hiperkalémia esetén a szívverés lelassul és a pulzus gyengén érezhetővé válik. Nagyon súlyos esetben a hiperkalémia a szív megállásával is együtt járhat.

Mi okozhatja?

A magas káliumszintet okozhatja veseelégtelenség, a mellékvese betegségei, vagy akár gyógyszerek is. A problémák sokszor össze is adódnak, például ha egy vesebetegnek olyan gyógyszert kell szednie, mely emelheti a vér káliumszintjét, akkor nála sokkal gyorsabban alakulhat ki hiperkalémia.

Vannak olyan betegségek is, melyek a testünk sejtjeiben lévő káliumot "eltávolítják" a sejtekből, így az bekerülhet a véráramba. A véráramban nagyjából a szervezetünk káliumtartalmának két százaléka található, a többi a sejtekben van, de ez az egyensúly könnyen megbomolhat. Ezt a jelenséget okozhatja például a diabéteszes ketoacidózis, de a sejtek pusztulásával együtt járó sérülések, égések, hemolízis vagy rhabdomyolisis is.

A vér káliumszintjét megemelő gyógyszerek közé tartoznak például bizonyos vízhajtók, nem szteroid gyulladásgátlók, vagy ACE-gátlók is. A káliumszintet növelik emellett a káliumban gazdag élelmiszerek, a káliumtartalmú étrend-kiegészítők, vagy azok a szerek, melyeket a sók visszapótlására szednek.

Mivel a magas káliumszint gyakran egy másik betegség tünete, ezért a kezelése is nagyban függ attól, hogy milyen okok húzódnak meg a kialakulásának a hátterében. A terápia függ az érintett beteg általános egészségi állapotától, a vérvizsgálati eredményektől, illetve attól, hogy milyen súlyosnak tekinthető a hiperkalémia. Az enyhe fokú hiperkalémia, különösen, ha nem társul mellé más betegség, nem igényel kórházi kezelést. Súlyosabb esetekben, vagy ha az érintettnek vesebetegsége van, esetleg cukorbeteg, kórházi tartózkodásra is szükség lehet, mert a nagyon magas káliumszint akár az életet is veszélyeztetheti.

A terápia során az étrendet úgy kell összeállítani, hogy az káliumban alacsony legyen, emellett be kell fejezni a káliumszintet megemelő gyógyszerek és étrend-kiegészítők szedését. Előfordulhat, hogy intravénás glükóz, inzulin, illetve kalcium beadására is szükség van, az első kettő segítségével "visszaterelhető" a kálium a sejtekbe, míg a kalcium a szívet és az izmokat védi meg. A gyógyszeres kezelés célja lehet a kálium kiürítése a szervezetből. Nagyon súlyos esetben, vagy amikor már a veseműködés is leállt, dialízisre van szükség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra