Vasból (is) van mindenki
Vasemberek csak a mesében vannak, de akármilyen hihetetlen, ennek a testidegennek tűnő fémnek is megvan a helye és szerepe az emberi szervezetben. Egy átlagos felnőtt ember testében mintegy 2,5-5 gramm vas van, legnagyobb része a vér oxigénszállító molekulájához, a hemoglobinhoz kötve található, kisebbik hányada a különböző szállítófehérjékhez kötődik, vagy az izomsejtekben található. A vas különböző kémiai reakciókon keresztül tölti be a szerepét. Kis mennyiségéhez képest igen fontos a funkciója: többek között részt vesz az oxigén- és a szén-dioxid-szállításban, az elektrontranszportokban, a hemoglobinszintézisben, az enzimek működésében, a szállító- és raktárfehérjék képződésében - gyakorlatilag nélkülözhetetlen az agy, az idegrendszer, a pajzsmirigy működéséhez, a vérképzéshez, sejtjeink növekedéséhez, szaporodásához.
Fáj a feje? Ez is oka lehet
Fáradtnak, kimerültnek érzi magát, reggelenként rossz közérzettel, fejfájással ébred? Elégedetlen a szellemi és fizikai teljesítőképességével, ideges, dekoncentrált? Testi tünetek is jelzik, hogy nincs minden rendben, étvágytalan, a legkisebb kórokozó is legyőzi? A tükörbe nézve sápadt arcot, bágyadt szemeket, száraz bőrt, töredezett hajat lát? Mindezek hátterében állhat a szervezet vashiánya, illetve az ennek következtében kialakuló vashiányos vérszegénység. Vashiány esetén ugyanis csökken a hemoglobintermelés, a vér oxigénszállító kapacitása csökken, így sem az agy, sem más testrészek, például az izmok sem jutnak elegendő oxigénhez.
Hiánya népbetegség
Veszélyeztetettek
Vérszegény gyerekek
A Társaság megállapítása szerint a szülők számos táplálási hibát vétenek a fejlődés szempontjából kritikus második és harmadik életévben, ez pedig visszafordíthatatlan egészségügyi következményekkel járhat. A tartós vashiány és ennek következtében kialakuló vérszegénység hosszú távon komoly betegségek kialakulásához, a szellemi fejlődés elmaradásához, a teljesítőképesség csökkenéséhez vezet. Kisgyermekkorban a vashiányos táplálkozás az agy és az idegrendszer fejlődését is befolyásolja, ezért a gyerekeknél a súlyos vérszegénység mellett a későbbiekben akár tanulási nehézségek, viselkedési zavar is felléphetnek. Az alacsony vasbevitel jelei nem jelentkeznek rögtön, a hiánynak főleg hosszú távú következményei vannak. Sajnos az utólagos vaspótlás a hosszan tartó, lappangó vashiány által okozott károkat már nem tudja helyreállítani, ezért fontos a kisdedkori vashiány megelőzése, mégpedig vasban dús táplálkozással. Szakemberek kisgyermekek számára napi három főétkezést és két kisétkezést ajánlanak, ennyiből kellő változatosság mellett lehet biztosítani a kicsi megfelelő energia és tápanyag-, vitamin- és ásványianyag-ellátottságát.
Hem és nem hem
Az élelmiszerekben kétféleképpen, hem és nem hem formában található vas. Hem vas van a májban, a vérben, a marha- és sertés-, vadhúsban, a szárnyasokban, halakban, tojásban. Nem hem vasat tartalmaznak a növényi eredetű élelmiszerek, így például a cékla, spenót, mák, olajos magvak, pisztácia, kesudió, brokkoli, aszalt sárgabarack, szárazbab, sóska, szeder, ribizli is. A növényi eredetű ételekből azonban a vas nagyon rossz hatásfokkal hasznosul: vastartalmuknak csak öt százaléka képes felszívódni, míg az állati eredetű, hem vas 15 százaléka is bekerülhet a szervezetbe. Azonban ha hem vasat tartalmazó ételekkel együtt fogyasszuk őket, akkor a hem vas segíti a nem hem vas hasznosulását is. A vas hasznosulását ezenkívül segíti a C-vitamin, a folsav, a fruktóz, valamint a savas közeg. A vas felszívódását rontja a C-vitamin hiánya, és jó tudni azt is, hogy például a teákban lévő csersavak, a gabonafélékben lévő fitátok, a sóskában és a spenótban lévő oxalátok oldhatatlan komplexet képeznek a vassal, és nem engedik felszívódni.