Ahogy már korábban is felhívtuk rá a figyelmet, manapság egyre több olyan „csodaterméket” forgalmaznak az interneten, amelyeket súlyos betegeknek ajánlanak. A sikeres átverés érdekében gyakran neves professzorok és egyetemek nevével is visszaélnek. A csalók jól hangzó, ám hamis állításokkal hirdetik termékeiket, például azzal, hogy nincs mellékhatásuk, vagy akár már az első használat után megszüntetik a betegséget.
Az ilyen készítményekkel a legnagyobb baj, hogy miközben a megtévesztő hirdetések sok elkeseredett beteget vehetnek rá a vásárlásra, a megvett szerek hatásossága és biztonságossága egyáltalán nem bizonyított, emiatt pedig komoly egészségügyi kockázatot jelentenek azok számára, akik beszedik a „csodaszereket”. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) – amely egyébként jelentős lépéseket tesz a csalások visszaszorítása érdekében – most újabb, potenciálisan veszélyes készítményekre figyelmeztette a lakosságot.
Engedély nélküli szerrel szédítik az érelmeszesedéssel küzdőket
Az OGYÉI folyamatosan frissíti a honlapján közzétett listát azon weboldalakról, amelyek a fogyasztók egészségét veszélyeztető termékeket hirdetnek. „Ezen a listán szerepelnek a Cardioxil kapszulát, valamint a Cardione kapszulát hirdető weboldalak is. A termékeket szív- és érrendszeri megbetegedések, például magas vérnyomás vagy érelmeszesedés elleni készítményként kínálják” – olvasható az intézet tájékoztatójában. Mint írták, az említett készítmények hatóanyagaiként a hirdetésekben gyógynövény-eredetű összetevők vannak feltüntetve, ezek a termékek azonban Magyarországon sem gyógyszerként, sem gyógyhatású készítményként nem rendelkeznek forgalomba hozatali engedéllyel, és étrend-kiegészítőként sincsenek bejelentve.
Súlyos veszélyt jelentenek a „csodaszerek”
„A fent említett termékek bármely internetes weboldalról történő rendelése és alkalmazása akár súlyos egészségkárosodást is okozhat, a bizonytalan összetétel és minőség, valamint a szakember felügyelete mellett korábban legálisan alkalmazott gyógyszerek vagy kezelési mód elhagyása miatt” – hangsúlyozta az OGYÉI. Hozzátették, semmiképpen sem javasolják a „csodatermékek” megvásárlását és alkalmazását. De ha valaki már szedett be a szóban forgó termékek valamelyikéből, azt feltétlenül közölje mielőbb a kezelőorvosával.
A szakemberek mindezek mellett azt tanácsolják, egészségünk megóvása érdekében mindig orvosunk utasításait kövessük, és kizárólag az általa felírt vagy javasolt gyógyszereket, esetleg étrend-kiegészítőket szedjük be. Ezeket a készítményeket pedig mindig legális helyen, például gyógyszertárban vagy engedélyezett webpatikában szerezzük be.