Egy új kutatás szerint a multivitaminok nem segítenek meghosszabbítani az életet, bár más vizsgálatokból származó bizonyítékok arra utalnak, hogy javíthatják az életminőséget idősebb korban – számol be az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet friss kutatásának eredményeiről a Science Alert.
Önmagában nem az élet vize
A kutatók három nagy – több mint 390 000 felnőttet az étrendjéről és egészségéről felmérő – tanulmány adatait elemezték, hogy megvizsgálják a multivitaminok több évtizedes használatának lehetséges előnyeit.
Sok amerikai felnőtt számolt be arról, hogy az egészsége megőrzése vagy javítása érdekében multivitaminokat használ. De hogy a jobb egészség ígérete hosszabb életet jelent-e, az egy másik kérdés.
– írják a kutatók, akik végül azt találták, hogy a multivitaminok szedése nem hosszabbítja meg az életet.
Éppen ellenkezőleg: a multivitaminokat használók körében a követés első néhány évében egy kicsivel (mindössze 4 százalékkal) magasabb volt a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata a nem használókhoz képest. Ennek több oka is lehet: például az, hogy bizonyos egészségügyi problémákkal küzdő emberek nagyobb valószínűséggel nyúltak a táplálékkiegészítőkhöz.
A szakértők tehát összességében azt állítják: a multivitamin előnyei nagyban függenek attól, hogy ki, miért és hogyan szedi őket. Az egyes vitaminok szedése segíthet például azoknak, akiknek diagnosztizált hiányosságaik vannak, például vas- vagy B-vitaminhiányban szenvednek, illetve kiegészíthetik a terhesség extra igényeit. Néhány nemrégiben végzett vizsgálat azt is megerősítette, hogy a multivitaminok javíthatják a memóriát és lassíthatják a kognitív hanyatlást, de csak idősebb felnőtteknél és csak rövid ideig. Az antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező vitaminok pedig, mint amilyen például a C-vitamin és a cink, úgy tűnik, hogy megakadályozzák a makuladegenerációt, az időskori progresszív látásvesztést.
Így szedd
Lehetőleg az életkorodnak, nemednek, fizikai aktivitásodnak megfelelően válassz étrend-kiegészítőt! A szakemberek a vitaminkészítmények szedését általában kúraszerűen javasolják, vagyis ne szedd éveken át ugyanazt! Már kialakult betegségnél vagy megelőzésképpen érdemes szedni, de nem állandó jelleggel.
A maximális hasznosulásért, vagyis a zsírban és vízben oldódó vitaminok megfelelő felszívódása érdekében érdemesebb étkezés közben vagy közvetlenül utána bevenni az étrend-kiegészítőt. Ez lehet a reggeli étkezés is, így a nap során folyamatos a felszívódás.
Veszélye is lehet
Jó tudni azt is, hogy a táplálékkiegészítők károsak vagy kockázatosak lehetnek, ha túlzott adagban vagy más vitaminokkal együtt szedik őket, illetve ha kölcsönhatásba lépnek a vényköteles gyógyszerekkel. A béta-karotin-kiegészítők a dohányosoknál növelik a tüdőrák kockázatát, míg a K-vitamin csökkentheti a vérhígító gyógyszerek hatékonyságát, a kalcium és a cink pedig korlátozza a bakteriális fertőzések elleni küzdelemre használt antibiotikumok felszívódását.