A B5 a kevésbé ismert vitaminok közé tartozik, nevezik „elfeledett vitaminnak” is. Valószínűleg azért, mert hiányállapotai ritkák. Nem véletlen, hogy a legtöbb élelmiszerben megtalálható pantoténsav formájában. Vízben oldódik és vizelettel ürül, így a szervezetünk nem raktározza el, ezért mindennap fogyasztanunk kell, hogy pótoljuk a készleteinket. Ennek a vitaminnak a szervezetben számos fontos funkciója van: a táplálék glükózzá alakítása, koleszterinszintézis, stressz- és nemi hormonok képzése, vörösvértestek előállítása. Az alábbiakban a Medical News orvosilag ellenőrzött cikke alapján foglaljuk össze, hogy mit kell tudnunk erről a furcsa, illékony vitaminról, különös tekintettel a sebkezelésben betöltött jótékony szerepére.
A B5-vitamin bámulatos hatásai
Mint minden vízben oldódó B-vitamin, a pantoténsav is segíti a szervezetet a zsírok, szénhidrátok és fehérjék lebontásában, amelyeket energiaképzésre, a szövetek, izmok és szervek újjáépítésére használ. Egyes kutatások szerint kiváló szerepet tölt be a sebkezelésben: a B5-vitamin hidratálóként hat a bőrre, és fokozza a bőrsebek gyógyulási folyamatát.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a B5-vitamin jótékony hatást gyakorol az arc pattanásaira, és csökkenti a pattanásos foltok számát, ha étrend-kiegészítőként szedték. A kutatók a B5 étrend-kiegészítő szedése után „az összes elváltozás számának jelentős csökkenését” tapasztalták. Klinikai vizsgálatok azonban kimutatták, hogy a hiánya fáradtsághoz, apátiához, alvászavarokhoz, gyomorfájdalmakhoz, hányingerhez, felső légúti fertőzésekhez vezethet, illetve fokozott inzulinérzékenységet okozhat. Egereknél a B5-vitamin hiánya bőrirritációhoz és a szőrzet elszürküléséhez vezetett, de ez pantoténsav adagolásával visszafordul.
A pantoténsavat számos betegségre szedik kiegészítőként, de nincs elég bizonyíték arra, hogy a legtöbb esetben hatásos lenne. A B5-vitamin ugyanakkor csökkenti az Alzheimer-kór kezelésére szolgáló gyógyszerek kedvezőtlen mellékhatásait. De a nagyon magas, például napi 10-20 gramm adag már hasmenést okozhat és növelheti a vérzésveszélyt. Ha kiegészítőként szedik, az más B-vitaminok egyensúlyhiányát okozhatja.
A méhpempő B5-vitamint is tartalmaz, ezért ügyelni kell arra, hogy ne fogyasszunk méhpempőt ilyen kiegészítővel együtt. Figyelni kell arra is, hogy a vitamin kölcsönhatásba léphet egyes gyógyszerekkel, befolyásolhatja például a tetraciklin nevű antibiotikum felszívódását és hatékonyságát. A nőknek terhesség alatt nem szabad napi 6 milligrammnál többet, szoptatás alatt pedig 7 milligrammnál többet szedniük, mivel ez nem biztos, hogy biztonságos.
Így vihetsz be sok B5-vitamint
A pantoténsav természetes forrásai közé tartoznak az alábbi élelmiszerek.
- Hús: sertéshús, csirke, pulyka, kacsa, marhahús, és különösen az állati szervek, mint a máj és a vese.
- Hal: lazac, homár és kagylók.
- Gabonafélék: teljes kiőrlésű kenyerek és gabonafélék. A teljes kiőrlésű gabonafélék jó B5-vitamin-forrásnak számítanak, de az őrlés a B5-tartalom akár 75 százalékát is eltávolíthatja.
- Tejtermékek: tojássárgája, tej, joghurt és tejtermékek.
- Hüvelyesek: lencse, hasított borsó és szójabab.
- Zöldségek: gomba, avokádó, brokkoli, édesburgonya, kukorica, karfiol, kelkáposzta és paradicsom.
- Egyéb B5-vitamin-források például a sörélesztő, a földimogyoró, a napraforgómag, a búzacsíra, a méhpempő és a zabpehely.
Nem árt tudni, hogy a pantoténsav az élelmiszerek feldolgozása során – például konzerválás, fagyasztás és őrlés esetén – elvész. Ezért a megfelelő bevitel biztosítása érdekében az élelmiszereket inkább frissen, mint feldolgozva ajánlott fogyasztani. Ez azért van, mert – mint minden vízben oldódó vitamin – a B5-vitamin is elvész, ha az ételt megfőzzük.