Meglepő dolog derült ki a D-vitaminról

Egy kutatás szerint szellemi egészségünk szempontjából korántsem mindegy, agyszövetünk mennyi D-vitamint tárol el.

Köztudott, hogy a D-vitamin nélkülözhetetlen szervezetünk számára, hiszen csontjaink egészségétől szervezetünk immunfolyamataiig számos fronton játszik fontos szerepet. Az viszont csak nemrég derült ki, hogy szellemi egészségünk szempontjából sem elhanyagolható a jelenléte. Egy új tanulmány – amelyről a WebMD is beszámolt – arra mutatott rá, hogy az agyszövetben lévő magasabb D-vitamin-szint összefüggésbe hozható a demencia és az enyhe kognitív zavar alacsonyabb kockázatával. Akinek tehát több D-vitamint tárol az agyszövete, annál kisebb eséllyel alakulhat ki demencia vagy enyhe kognitív zavar.

Mennyi D-vitamint szedjünk?
A D-vitamin-szintünket megfelelő táplálkozással, illetve tavasztól őszig a szabadban időzve is hatékonyan tudjuk pótolni. Ősztől tavaszig viszont, amikor lecsökken a napsütéses órák száma, ajánlott étrendkiegészítő formájában is bevinni a D-vitamint. A hazai szakemberek ajánlása szerint egészséges felnőtteknek napi 1500-2000 Nemzetközi Egység ajánlott. És bár ezt sem szabad túlzásba vinni, még ennek az értéknek a duplája, vagyis napi 4000 Nemzetközi Egység sem okoz problémákat.

D-vitamin a jobb kognitív funkciókért

A tanulmány vezető szerzője, Kyla Shea sajtóközleményében úgy fogalmazott, meg akarták tudni, hogy a D-vitamin vajon jelen van-e az agyban, és ha igen, hogyan kapcsolható össze a koncentráció és a kognitív képességek hanyatlásával. Ahhoz, hogy ezt kiderítsék, 290 alany agyszövetmintáit vizsgálták meg, akiknek a kognitív funkcióit korábban, hosszú távon és bármiféle kognitív hanyatlás előtt is nyomon követték. Az alanyok átlagosan 92 évig éltek.

D-vitamin, napfény, idősek, agy, szellemi egészség, kognitív
Vitaminszintünk a szellemi egészségünk megőrzése szempontjából is fontos szerepet játszhat. Fotó: Getty Images

A kutatók arra jutottak, hogy a D-vitamin jelen volt az agyszövetben. Azok az alanyok pedig, akiknek az agyában magasabb volt a D-vitamin koncentrációja, jobb kognitív funkciókról számoltak be a haláluk előtt. A tudósok szerint eredményeik is megerősítik, hogy fontos tanulmányozni, hogyan segíthetnek az élelmiszerek és tápanyagok megvédeni az idősödő emberek agyát az olyan egészségügyi problémákkal szemben, mint az Alzheimer-kór és más, kapcsolódó betegségek.

Négy agyterületet vizsgáltak

A tanulmány szerzői az agy négy régiójában vizsgálták a D-vitamin szintjét. Két olyan agyterületen, amely összefüggésbe hozható az Alzheimer-kórral, egy olyan régióban, amely a vérkeringéssel összefüggő demenciával kapcsolható össze, és egy negyedik régióban, amely nem hozható összefüggésbe a kognitív hanyatlással. De mivel a kutatók számára maradtak még megválaszolatlan kérdések, például nem tudták összekapcsolni a D-vitamin szintjét az Alzheimer-kórral összefüggésbe hozható fiziológiai markerekkel az agyban, a tanulmány szerzői további vizsgálatokat javasolnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +31 °C
Minimum: +17 °C

Sok napsütés várható a gomoly- és fátyolfelhők mellett. A Dunántúlon több gomoly képződik, ott helyenként össze is állhat a felhőzet, és egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk, késő este a Nyugat-Dunántúlon már erősen felhős vagy borult lesz az ég. A déli, délkeleti szél megélénkül, az Észak-Dunántúlon és a középső tájakon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 29 és 34 fok között alakul. Napról napra fokról fokra mérséklődik a hőség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra