Samantha Cassetty, New York-i dietetikus nem ajánlja a multivitaminok szedését többségünknek. Szerinte felesleges étrend-kiegészítőként habzsolni ezeket, mert egy egészséges ember a kiegyensúlyozott, tápanyagdús étrendjéből képes fedezni a mindennapi vitaminszükségletet. Ugyanakkor vannak csoportok, amelyeknek érdemes lehet megfontolni a mesterséges vitaminpótlást:
- Folsav a terhes vagy teherbe esni szándékozó nőknek.
- Vas a terhes nőknek.
- Kalcium a menopauza utáni nőknek.
- B12-vitamin az 50 év felettieknek.
A fenti csoportokat kivéve lényegében senkinek nem ajánlja multivitaminok szedését – olvasható a Today magazin cikkében. A szakember friss kutatásokra hivatkozik, amelyek szerint az
étrend-kiegészítőként szedett vitaminok semmivel sem járulnak hozzá az egészség
megőrzéséhez. Idézi például az amerikai Preventive Services Task Force áprilisi
kutatását, miszerint a vitaminok és étrend-kiegészítők kevéssé járulnak hozzá a
rák vagy a szívbetegségek megelőzéséhez. A bostoni Harvard Medical School publikált
tanulmánya pedig azt állítja, hogy a multivitaminok egészségügyi előnyei csak
azok fejében léteznek, akik szedik őket, ám a résztvevők egészségügyi
vizsgálata ezt nem igazolja vissza.
Utóbbi kutatás arra volt kíváncsi, hogy miért szednek az emberek multivitaminokat, és azok valójában milyen hatással vannak az egészségükre. A kontrollcsoportos kutatásban azt találták, hogy a multivitamint fogyasztók saját bevallásuk szerint 30 százalékkal többször nyilatkoztak úgy, hogy egészségi állapotuk "kiváló" vagy "nagyon jó", mint azok, akik nem szedtek étrend-kiegészítőt, ám az orvosi vizsgálatok adatai mindezt nem támasztották alá.
Mint a kontrollcsoport és a multivitaminos csoport kórtörténetnek összehasonlításából kiderült, átlagosan mindkét csoportban azonos mennyiségű volt a betegségek aránya (nagyjából 10 krónikus betegség és 19 akut állapot), a fél éven belül elszenvedett pszichés stressz, és az, hogy senki nem szorult orvosi segítségre mindennapi teendőinek ellátásához. A kutatók szerint eredményeik azt látszanak igazolni, hogy a multivitaminok kevésbé hatékonyak az egészségmegőrzésben, mint más tényezők, például a sport és az egészséges étrend kialakítása.
Ha mégis ragaszkodnánk a multihoz
A dietetikus szerint, az emberek többsége inkább multivitamint vásárol, ha több különböző étrend-kiegészítőre van szükség, minthogy egyenként szedje őket. Casetty azt javasolja nekik, hogy olyan készítményt válasszanak, amely a lehető legközelebb van az ajánlott napi adag (RDA) 100 százalékához. "Felesleges a napi adag többszörösét szedni, mert úgysem hasznosul. Illetve egyes vitaminokat túl is lehet adagolni, például a D-vitamint. Ezért legjobb az előírt tartományban maradni” – mondta. További tanácsa, hogy az életkorunknak és nemünknek megfelelő multivitamint szedjünk, például léteznek kifejezetten szülőképes korú nőknek, idősebb férfiaknak szánt termékek.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a multivitamin nem helyettesíti az egészséges életmódot és étrendet. "Ha a plusz biztonság kedvéért multivitamint akarunk szedni, az teljesen rendben van. De ne a sport vagy az egészséges étkezés kialakítása helyett szedjünk multivitamint” – tette hozzá.