Akik intenzíven sportolnak, nehéz fizikai munkát végeznek, stresszes életet élnek, nem ritkán magnézium tartalmú gyógyszerekkel, étrend-kiegészítőkkel tudják fenntartani a vegyület optimális szintjét a szervezetükben. De ajánlott lehet az ilyen készítmények alkalmazása terhes vagy szoptató kismamák számára, diéta mellett, illetve egyes betegségek vagy a magnézium kiürülését felgyorsító gyógyszerek szedése esetén is. Ám mindig kérjük ki kezelőorvosunk szakvéleményét a kérdésről, mielőtt szedni kezdenénk az étrend-kiegészítőket.
A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag a szervezetünkben, számos fontos feladata van, felelős például a vérnyomás szabályozásáért, az izmok és idegek megfelelő működéséért, emellett az immunrendszernek és az emésztésnek is szüksége van rá. Mutatjuk, mi utal arra, hogy nincs belőle elegendő.
Mi gátolja és mi támogatja a magnézium hasznosulását?
A magnéziumbevitel és az étkezés kapcsolatában nem csak az a kérdés, hogy az egyes táplálékok mennyit tartalmaznak ebből az anyagból: jó tudni, hogy étrendünk egyes elemei gátolják, mások viszont elősegíthetik a magnézium felszívódását. Nem kedveznek a magnézium hasznosulásának a magas zsírtartalmú ételek, a szénsavas üdítőitalok, egyes tartósítószerek, mint a benzoesav fogyasztása, valamint az alkohol, míg a B6 vitamin támogatja a magnéziumfelvételt.
Szedhető más gyógyszerek mellett?
A magnézium és egyes gyógyszerek egy időben történő szedése azzal járhat, hogy mindkét készítmény hatása elveszik. A szakemberek javaslatai szerint ezért 2-3 órának kell eltelnie a magnézium és a vas- illetve a nátrium-fluorid tartalmú gyógyszerek, egyes antibiotikumok és csontritkulást kezelő gyógyszerek beszedése között. Rendszeres gyógyszerszedők mindenképpen konzultáljanak kezelőorvosukkal, mielőtt magnéziumkúrába kezdenek.
Hogyan befolyásolja más ásványi anyagok felszívódását?
A magnéziumbevitel fokozása egyes – szintén nélkülözhetetlen – ásványi anyagok, mint a kalcium és kálium hasznosulásának csökkenésével jár, ezért magnéziumszedés mellett érdemes lehet ezek kiegészítő pótlására is figyelmet fordítanunk.
Túladagolható a magnézium?
Noha az emberek többségénél inkább a magnéziumhiány a jellemző – egyes beszámolók egyenesen népbetegségnek tartják – a túladagolás tünetei is ismertek. Mindazonáltal egészséges veseműködés mellett ez utóbbi valószínűsége elhanyagolható, mert a vesék kiválasztják a felesleget, és az a vizelettel távozik. A túladagolás tünetei homályos vagy kettős látás, szédülés, ájulás, súlyos álmosság, légzési nehézségek, vérnyomáscsökkenés és szívritmuszavarok lehetnek.
Hogyan kell szedni?
Általában néhány hetes kúraként alkalmazzák, a napi ajánlott mennyiséget pedig két-három részletben javasolják bevenni, a más szerekkel való, említett kölcsönhatások figyelembe vételével. Ahogy szó volt róla, a túladagolás veszélye minimális, mivel azonban hashajtó hatású, mellékhatásként híg széklet, hasmenés fordulhat elő. A B6-vitamin elősegíti a magnézium felszívódását, ezért együttes fogyasztásuk javasolt.
A szervezetnek szükséges ásványi anyagok közül egyre többször hallunk a magnéziumról. Nem véletlenül, hiszen egyike azoknak az anyagoknak, melyek nélkül sejtjeink képtelenek a normális működésre.