Folyton fáradt vagyok – hallhatjuk sokszor sokaktól ezt a panaszt, nem mindegy azonban, hogy mi az oka ennek az állandó fáradtságnak. Gyakran ugyanis orvosi segítséget igénylő egészségügyi probléma áll a hátterében, míg máskor az életmódbeli változtatások is elegendőek a panasz megszüntetéséhez. A fáradtságra utalhat, ha valaki alacsony vagy csökkent energiaszintről, fizikai és/vagy szellemi kimerültségről, motivációhiányról panaszkodik. A fáradtság azonban nem egyenlő az álmossággal, vagy az apátiával, bár ezek kísérő jelenségei lehetnek annak.
Ennyiféle oka lehet
Minden ember megtapasztalja élete során a fáradtságot, de a többség esetében ez nem köthető valamilyen betegséghez, sokkal gyakoribb, hogy életmódbeli vagy étkezéshez köthető rossz szokások okozzák. A fáradtság kialakulásához az alábbi tényezők és ezek kombinációi járulhatnak hozzá:
- pszichológiai okok: stressz, szorongás, depresszió
- fiziológiai okok: terhesség, szoptatás, nem megfelelő alvás, túl sok edzés stb.
- fizikai okok: anémia, diabétesz, mirigyláz vagy rák.
A MedicalNewsToday témában készült összefoglalója szerint azonban vannak bizonyos fáradtságtípusok, amiket nem tekintünk orvosi problémának, például:
- a fizikai aktivitást követő fáradtságot
- az érzelmi stressz miatt kialakulót
- az unalomból fakadót
- az alváshiány miattit
Mint említettük, az esetek többségében rossz szokások vezetnek a fáradtság, kimerültség kialakulásához, ezek közül a leggyakoribbak:
- túl sokáig maradunk ébren,
- túl sok kávét fogyasztunk,
- túl sok alkoholt iszunk,
- egészségtelen ételeket eszünk.
Megjegyzendő, utóbbi három súlyosan negatív hatással van az immunrendszerünk alapjául szolgáló bélmikrobiomunkra, ezért különösen fontos, hogy hosszú távú egészségünk megőrzése szempontjából elhagyjuk őket. Sőt, ajánlott ilyenkor probiotikus élelmiszerekkel, valamint ilyen készítményekkel erősíteni, visszapótolni, megerősíteni a bélrendszerünkben normálisan megtalálható baktériumokat, azaz a bélflórát.
Betegségek, melyek fáradtságot okoznak
Ahogy említettük fizikai, azaz orvosi okok is vezethetnek azonban a fáradtság kialakulásához. Ezek listája igen hosszú, és nagyon fontos, hogy szakember segítségével járjunk utána a kiváltó oknak, hiszen a kezelés és így az állandó fáradtság megszüntetése is ezen múlik.
A fáradtság lehetséges orvosi okai között az alábbiak szerepelhetnek:
- elhízás
- obstruktív alvási apnoé
- nyugtatók és antidepresszánsok szedése
- insomnia
- anémia
- vashiány
- rák
- vesebetegség
- májbetegség
- szívelégtelenség
- pajzsmirigybetegség
- diabétesz
- Addison-kór
- anorexia vagy más étkezési rendellenességek
- ízületi gyulladás, beleértve a reumás arthritiszt is
- autoimmun betegségek, például szisztémás lupusz (sle)
- fibromyalgia
- fertőzések, különösen hosszú távúak
- COVID-19
- AIDS, TBC és mononukleózis
- alultápláltság
Így lehet kezelni
A fáradtság ellen sajnos nincs egy olyan, általánosan ható pirula, amit, ha bekapunk, akkor egy csapásra megszűnik a probléma. A fáradtság kezelése ugyanis mindig annak kiváltó okától függ. Ha a diagnosztikai vizsgálatok (fizikai-, és laborvizsgálatok) nem tárnak fel a fáradtságot megmagyarázó fizikai eltérést, betegséget, úgy általában az orvosok életmódbeli és étrendi módosításokat javasolhatnak.
- Javítsuk alvási szokásainkat, biztosítsunk elegendő mennyiségű és minőségű éjszakai pihenést.
- Mozogjunk rendszeresen, és figyeljünk a pihenés és a fizikai aktivitás egészséges egyensúlyára.
- Csökkentsük koffeinfogyasztásunkat (a legjobb teljesen elhagyni), ellenben növeljük vízfogyasztásunkat.
- Törekedjünk az egészséges táplálkozásra, mellyel elkerülhető a túlsúly vagy a kóros soványság.
- Fogalmazzunk meg reális elvárásokat munkabírásunkkal szemben, feladatainkat ütemezzük ennek tükrében.
- Szánjunk időt a kikapcsolódásra, próbáljuk ki a meditációt vagy a jógát.
- Kerüljük vagy minimalizáljunk az életünkre ható stresszorokat, például ha szükséges, vegyünk ki szabadságot és oldjuk meg párkapcsolati problémáinkat.
- Kerüljük az alkoholt, a nikotint és az illegális drogok használatát.
- Az sem ritka azonban, hogy orvosunk kognitív viselkedésterápiát, más néven beszédterápiát javasol számunkra.
Krónikus fáradtság szindróma
Előfordulhat azonban, hogy az állandó fáradtság hátterében nincs semmilyen betegség és a fent felsorolt életmódbeli változtatások ellenére is fennáll a panasz. Ha ez az állapot tovább tart, mint 4 hónap, akkor a szakirodalom szerint krónikus fáradtság szindrómáról (chronic fatigue syndrome, CFS) beszélhetünk. Ennek megállapításához azonban az alábbi tünetek legalább egyikének fenn kell állnia:
- alvási nehézség
- izom- vagy ízületifájdalom, több helyen, gyulladás jele nélkül
- fejfájás
- fájdalmas nyirokcsomók
- torokfájás
- gyomorfájás, haspuffadás, hasmenés
- kognitív diszfunkció
- fizikai vagy szellemi terhelés hatására romló tünetek
- influenzaszerű tünetek
- szédülés vagy hányinger
- szívbetegség nélkül jelentkező heves szívdobogás
Mi okozhatja a CFS-t?
Hogy pontosan mi állhat a CFS hátterében, arról megoszlik a szakemberek véleménye. A Mayo Clinic az alábbi négy fő okot különbözteti meg.
Vírusfertőzés. Mivel egyeseknél vírusfertőzés után alakul ki a krónikus fáradtság szindróma, így a szakemberek feltételezik, hogy bizonyos vírusok képesek kiváltani ezt az állapotot. Ilyen például az Epstein-Barr vírus, a humán herpesz vírus, vagy újabban a SARS-CoV-2, azaz a COVID-19-et okozó új típusú koronavírus.
Hormonproblémák. A krónikus fáradtságban szenvedőknél előfordul, hogy kóros eltérések figyelhetőek meg a hipotalamuszban, az agyalapi mirigyben vagy a mellékvesékben termelődő hormonok szintjében. Az összefüggés egyelőre a kutatók számára sem világos.
Fizikai vagy érzelmi trauma. Megfigyelések szerint a CFS-ben szenvedők egy része a probléma kialakulása előtt közvetlenül jelentős fizikai (műtét vagy baleset) vagy érzelmi stresszt szenvedett el.
Így befolyásolhatja a bél mikrobiomja
A fent felsorolt három ok mellett a kutatók az immunrendszer problémáiban látják még a krónikus fáradtság szindróma kialakulásának lehetséges okát. Néhány éve ezzel kapcsolatban egy kis - bár eredményei tekintetében jelentős - kutatás tárt fel konkrét összefüggéseket a bélbaktériumok diverzitása és a CFS között.
"A krónikus fáradtság szindrómában szenvedő betegek bélmikrobiomjában más a baktériumok profilja, mint az egészséges embereknél" – idézi a 2016-os tanulmány vezető szerzőjét, Maureen Hansont, a Cornell Egyetem molekuláris biológia és genetika professzorát a WebMD korábbi cikke. A szakember és kollégái vizsgálataik során megállapították, hogy a CFS-ben szenvedők beleiben található baktériumok sokfélesége (diverzitása) kisebb. Ráadásul több volt mikrobiomjukban az olyan baktérium, mely elősegíti a gyulladásokat, és kevesebb, ami csillapítja, mint a kontrollcsoport egészséges tagjainál.
Hanson ugyan nem állítja, hogy megtalálták a CFS okát, de mint fogalmazott, egy olyan újabb biológiai rendellenességet tártak fel, mely segíthet hatékony terápiák kialakításában, és ami bizonyítja, hogy ez nem egy pszichológiai eredetű probléma. Ha későbbi kutatások képesek lesznek ezt a feltételezést megerősíteni, és újabb összefüggésekre rávilágítani, akkor a szakemberek szerint az étrend beállítása lehet az egyik módja a tünetek enyhítésének. Hanson szerint a probiotikumok, illetve a pro- és prebiotikus ételek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a betegek bélmikrobiomja a jó irányba változzon.