Mi is a béta-glükán?
A béta-glükán a természetben is előforduló poliszacharid; több altípusát különítik el, attól függően, hogy hány szénatom kapcsolódik a molekulához. Gombák, növények és baktériumok sejtfalának alkotóelemei. Oldható és oldhatatlan formában egyaránt létezik: az oldhatatlan béta-glükán jóval nagyobb biológiai aktivitással rendelkezik, mint az oldható.
Miben található?
A béta-glükán növények, gombák és baktériumok sejtfalában található meg. Legáltalánosabb (és egyben leghatékonyabbnak tartott) forrása az egyszerű élesztő sejtfala (Saccharomyces cerevisiae), de van béta-glükán a gabonakorpában (például a zab- és árpakorpában), a tengeri fűfélékben és néhány gombában is.
Mire jó a béta-glükán?
- Elsősorban az immunrendszer megerősítésére és stimulálására alkalmazzák. Mivel feldolgozásában nagy szerepe van a makrofágoknak, illetve az immunrendszer más sejtjeinek, ezért fogyasztását követően a szervezet védekező rendszere olyan "lökést" kap, melynek segítségével könnyebben győzhetjük le a betegségeket, illetve hatékonyabban állhatunk ellent a fertőzéseknek.
- Segítségével sikeresen erősíthető meg a krónikus betegek, a tartósan stressznek kitett egyének, a kemo- vagy sugárterápián átesettek immunrendszere is.
- Hatásos bizonyos daganattípusok kezelésében. A béta-glükánt feldolgozó makrofágok olyan anyagokat választanak ki, amelyek aktiválják és képessé teszik a CR3 receptorral rendelkező fehérvérsejteket az azonos markerekkel megjelölt tumorsejtek elpusztítására.
- Javíthatja a krónikus bőrbetegségekben (pl. ekcéma, atópiás dermatitisz) szenvedők állapotát.
- A magas koleszterinszintűeknél az élesztőkivonatból előállított béta-glükánok csökkenthetik a koleszterinszintet azáltal, hogy megakadályozzák az ételekben található koleszterin felszívódását.
Kutatási eredmények:
Sri Lanka-i tudósok állatkísérletekkel bizonyították, hogy a béta-glükán (melyet csirkék és egerek ivóvizéhez kevertek) fokozhatja a védőoltások hatékonyságát, ezzel segít megakadályozni a fertőző betegségek továbbterjedését. Immunerősítő hatása abban is megnyilvánul, hogy antimikrobális, antibakteriális hatásai is vannak. Több kutatásban bizonyították, hogy a béta-glükán javította az E.colival, Candida Albicanssal és egyéb baktériumokkal és gombákkal fertőzött egerek állapotát. A kutatások szerint elsősorban nem az alkalmazott béta-glükán mennyisége határozza meg az optimális adag hatékonyságát, hanem az előállítástól függ a szervezet immunrendszerére gyakorolt hatása. A valódi befolyásoló tényezőnek a béta-glükán forrása, az eljárás, amivel kivonják a forrásból, valamint a már megemésztett béta-glükán részecskék mérete és formája számít; sőt az is, hogy mit eszünk vagy iszunk a béta-glükán fogyasztása mellett. A megfelelő méretű béta-glükán ugyanis hajlamos nagyobb részecskékké összeállni, ha vízzel érintkezik az emésztés során, ez pedig nehezíti a béta-glükánt lebontó sejtek hatékonyságát. A napi maximális javasolt mennyiség 15 gramm, és 8 hétnél tovább nem ajánlott a szedése. Szájon át szedve nem jellemző mellékhatás kialakulása, intravénás alkalmazás során hidegrázást, lázat, fejfájást, ízületi fájdalmakat, hasmenést, vérnyomásproblémákat, kiütést okozhat. Az immunrendszer működését tompító gyógyszerek hatását csökkenti, ezért ezekkel együtt nem ajánlott szedni.