Mik is az omega zsírsavak?
Az omega zsírsavak közé az omega-3 (más néven ALA, alfa-linolénsav), az omega-6 (linolsav) és az omega-9 (oktadecénsav, olajsav) zsírsavakat soroljuk. Az első kettő közülük a szervezet számára nélkülözhetetlen, esszenciális, többszörösen telítetlen zsírsav, a szervezetünk nem képes előállítani ezeket. A szintén jótékony hatású, de nem nélkülözhetetlen, nem esszenciális omega-9 zsírsav viszont egyszeresen telítetlen. Az omega zsírsavak között az tesz különbséget, hogy a zsírsavláncon hol helyezkedik el a szénatomok kettős kötése. A zsírsav láncok szabad vége (amely nem kötődik a glicerinhez) az omega vég. Ha az omega végtől számított harmadik helyen van kettős kötés, akkor omega-3 zsírsavakról beszélünk (a szénatomok száma szerint ezen belül is többféle lehet). Ha a hatos helyen van kettős kötés, akkor omega-6 zsírsavakról, ha pedig a 9-es helyen, akkor omega-9 zsírsavakról van szó.
Még többet szeretne tudni az omega zsírsavakról? Olvassa el rovatunkat!
Miben találhatóak?
A tengeri halak (például a hekk, a makréla, a lazac, a tonhal, a tőkehal, a szardínia), jó forrásai az omega-3 zsírsavaknak, az eikozapentaénsavnak (EPA), és a dokozahexaénsavnak (DHA). A hazai halak közül a busa tartalmazza. Ezen kívül kisebb mértékben növényi olajokban (olíva-, szója-, lenmag-, kendermag-, repceolaj), dióban, mogyoróban, hüvelyesekben is található. A kereskedelemben kaphatók omega-3 zsírsavakat tartalmazó készítmények, például halolaj kapszulák. A javasolt omega-3 zsírsavbevitel a gyermekek számára 300 - 1300 mg, felnőttek számára 1300 - 2000 mg naponta. Az omega-6 zsírsavak növényi olajokban (lenmag), olajos magvakban (dió, mogyoró) találhatók meg. Az omega-9 zsírsavat például az olíva-, repce-, kukoricaolaj és a dió tartalmazza.
Mi a szerepük?
A többszörösen telítetlen zsírsavak, így az omega-3 és az omega-6 egyaránt szívvédő hatású: hozzájárulnak a koleszterin- és triglicerinszint és a vérnyomás rendezéséhez, az érelmeszesedés szövődményeinek megelőzéséhez. Csökkentik a kóros véralvadást, gyulladáscsökkentő hatásuk van, javítják az immunrendszer működését. A tapasztalatok szerint csökkentik az emésztőrendszeri daganatok kialakulásának kockázatát és javítják a rákbetegek életminőségét. Az EPA és a DHA keverék hatására a szervezetben leukotrién B5 és tromboxán A3 keletkezik, ezáltal a vérzési idő megnyúlik, értágító hatás érvényesül, az érelmeszesedés kialakulásának kockázata csökken. Azért szerencsés mind az omega-3, mind az omega-6 és omega-9 zsírsavak beviteléről gondoskodni, mert a kutatók úgy tapasztalták, hogy a linolsav (omega-6) szívvédő hatása, érelmeszesedést gátló, a szívinfarktus megelőzését segítő tulajdonságai erősebbek, mint az omega-3 zsírsavaké, viszont az omega-6 zsírsavak lebontása során eikozanoidok is képződnek, amelyek egyes kísérletekben rákkeltőnek bizonyultak. Az omega-3 és az omega-9 zsírsavak viszont gátolják az eikozanoidok szintézisét.
Kutatási eredmények
Megfigyelték, hogy a grönlandi eszkimóknál vagy a japán halászok esetében sokkal kisebb a szív-keringési betegségekből eredő halálozási arány. Az eszkimók étrendjében egyértelműen kimutatható volt a tengeri halakból származó magas omega-3 zsírsav-bevitel. Japán kutatók úgy tapasztalták, hogy pikkelysömörben szenvedő betegek állapota is javult omega-3 zsírsavat tartalmazó halolaj fogyasztásával. További kísérletekre van szükség az EPA jótékony hatásának megerősítésére a cisztikus fibrózis nevű betegségben, illetve az időskori cukorbetegség egyik lehetséges kísérő tünetének, a vesebántalom előrehaladásának megakadályozásában. Az omega-3-zsírsavak potenciális véralvadásgátló tulajdonsága miatt véralvadásgátlót szedő, továbbá hemofíliás betegek csak nagy körültekintéssel, orvosi felügyelet mellett alkalmazhatják az ennek étrendi bevitelét kiegészítő készítményeket. Műtéti beavatkozások előtt használatuk felfüggesztendő. Gyermekek, terhes nők és szoptató anyák esetében használatuk csak a kezelőorvos javaslatára és folyamatos orvosi monitorozás mellett megengedett. Cukorbetegek esetében is orvosi kontroll szükséges omega-3-zsírsavakat tartalmazó készítmények szedése alatt. A kutatók meghatározták, hogy az omega-3 és az omega-6 zsírsavak ideális aránya az étkezésünkben 1:3, vagy 1:5 lenne, de sajnos, az általános ehelyett az 1:10, sőt az 1:30 arány.