A málna például nemcsak remek rostforrás, de tele van C-vitaminnal, mangánnal és K-vitaminnal is, emellett egy kutatás szerint olyan összetevők vannak benne, amelyek képesek csökkenteni az oxidatív stresszt. A fekete málna egy különleges málnafajta, amelynek fogyasztása pedig csökkenti a szívbetegség kialakulásának esélyét. Az acai bogyó sem véletlenül olyan népszerű az egészségtudatosan étkezők körében. Tízszer annyi benne az antioxidáns, mint például a kék áfonyában, és nemcsak frissen, hanem porított formában is ugyanolyan egészséges.
A friss gyümölcsök rendszeres fogyasztása csökkenti a szívroham és a stroke kockázatát – derült ki egy kínai akadémiai tanulmányból.
A bodza is helyet érdemel a listán, mivel tele van A-vitaminnal, C- és B6-vitaminnal is, emellett sok benne a kálium és a vas. Nyersen ne együk, mert megterhelheti a gyomrot, inkább válasszunk bodzából készült szörpöt, lekvárt, de mindig olyat, amelyben a lehető legkevesebb cukor van.
Szedret is érdemes minél többet vásárolni, ha tehetjük, mivel tele van mangánnal, K1- és C-vitaminnal is. A vadon termő szederben kutatások szerint ötször annyi polifenol található, mint a termesztettben, így érdemes szedni, ha alkalmunk nyílik rá. Egy csésze szederben benne van a napi rostszükségletünk egyharmada. A kék áfonya az egyik legtöbbet vizsgált bogyós gyümölcs. Kutatások szerint jót tesz a szív egészségének, mivel képes csökkenteni a vérben a káros koleszterin szintjét, emellett növelni az inzulinérzékenységet és csökkenteni a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét.
Mindenki nagy kedvence, az eper szintén nemcsak nagyon finom, hanem egészséges is: egy csészényiben benne van a napi C-vitamin szükségletünk 140 százaléka. Nagyon jót tesz a szívnek, segít a vércukorszint szabályozásában, és gyulladáscsökkentő hatású. Ha nem jutunk friss eperhez, nyugodtan vegyünk fagyasztottat, ugyanolyan egészséges. Vörösáfonyából is érdemes betárazni, mivel sok benne az antocianin, és magas antioxidánstartalma miatt remek érvédő, ezért a szívre is áldásos hatással van.
Az egzotikus nevű goji bogyóról a többi között azt is tartja a népi hagyomány, hogy remek potencianövelő. Ennek köze lehet ahhoz, hogy 18-féle aminosavat tartalmaz, van benne B1-, B2- és B6-vitamin, valamint szelén és linolsav is bőven, így a bőrre is csodás hatással van.