A mindennapos mogyorófogyasztással kedvezően befolyásolható a 2-es típusú cukorbetegség - ez derült ki a St. Michael Kórház és a Torontoi Egyetem új kutatásából.
A Diabetes Care online számában megjelent tanulmányban a kutatócsoport, melyet Dr. David Jenkins vezetett, arról számolt be, hogy a napi szénhidrát adagba illesztett körülbelül 5 dkg mogyoró elfogyasztása jótékonyan hat a vércukor- és vérzsírszintre a 2-es típusú cukorbetegeknél.
"A sómentes, nyers vagy szárazon pörkölt mogyorókeverék a vér cukor- és lipidszintjét is kedvezően befolyásolja, így a testsúlynövekedés elkerülésével lehet javítani a diabéteszes betegek állapotán" - mondta Dr. Jenkins, a Kanadai Táplálkozástudományi és Anyagcsere Kutatás elnöke.
Jenkins és munkatársai három különböző kiegészítő ételt adtak cukorbeteg alanyaiknak. Az egyik csoport muffint kapott, a másik nyers mandulából, pisztáciából, dióból, pekándióból, mogyoróból, kesudióból és makadámdióból álló keveréket, a harmadik csoport pedig muffint és mogyoróféléket.
A HbA1c eredmények szerint a csak mogyorófélékből álló keveréket fogyasztó csoport tagjainak állapota javult a legtöbbet. Náluk csökkent a "rossz", vagyis az LDL-koleszterin szintje is. A glikémiás kontroll szempontjából a másik két csoportnál nem következett be jelentős javulás, de a muffin-mogyoró keverékét fogyasztóknál szintén jobb lett az LDL-koleszterin szintje. A HbA1c (vagyis a glikémiás kontroll hosszú távú jelzője) kétharmados csökkenése klinikailag jelentősnek számít, ráadásul a mogyoró jól illeszkedik a testsúlycsökkentő étrendbe.
Animáció: HáziPatika.com