A Birminghami Egyetem kutatói 20 tanulmányt elemeztek, amelyekben több mint 60 ezer nő vett részt, és amelyek a fogantatás előtti és röviddel az azt követő hónapokban folytatott étkezési szokásokat vizsgálták.
Az áttekintés megállapította, hogy az alacsony fogyasztáshoz képest a magas gyümölcsfogyasztás 61 százalékkal csökkenti a vetélés kockázatát. Azoknál, akik a legtöbb zöldséget ették, 41 százalékkal csökkent a vetélés kockázata, szemben azokkal, akik a legkevesebbet fogyasztották. A tejtermékek esetében 37 százalékos, a gabonafélék esetében 33 százalékos, a tenger gyümölcsei és a tojás esetében pedig 19 százalékos csökkenésről van szó.
A kutatók azt is megvizsgálták, hogy az előre meghatározott diétatípusok, mint például a mediterrán diéta szintén összefüggésbe hozhatók-e a vetélés kockázatával, ám nem találtak bizonyítékot arra, hogy a különleges étrendek bármelyike csökkentette vagy növelte volna a kockázatot. Az összességében egészséges, antioxidáns forrásokban gazdag élelmiszereket tartalmazó, teljes értékű étrend azonban úgy tűnik, összefüggésbe hozható a nők vetélési kockázatának csökkenésével, míg a magas feldolgozott élelmiszer-tartalmú étrend összefüggésbe hozható a vetélés kockázatának növekedésével.
Természetesen nem mondanak olyat a kutatók sem, hogy a gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend majd biztosan megelőzi a vetélést, hiszen számtalan más tényezőből áll össze egy ilyen esemény. Ám arra bátorítják a családot tervező párokat, hogy váltsanak egészséges életmódra, szokjanak le a dohányzásról, mellőzzék az alkoholfogyasztást már a fogantatás előtt, vagy a terhesség korai szakaszában a kockázatok csökkentésének érdekében.
"Azzal a tudattal, hogy a pozitív életmódbeli döntések csökkenthetik a vetélés kockázatát, a párok megerősödve érezhetik magukat abban, hogy kezükbe vegyék egészségük és gyermekük egészségének megőrzését” - mondta el a tanulmány vezetője.
A vetélés sajnos gyakori jelenség: a becslések szerint minden hatodik terhességből egy végződik vetéléssel. Számos ismert oka van, a baba kromoszómáival kapcsolatos problémáktól kezdve a méhen belüli fertőzésekig.
Mivel azonban a terhesség korai szakaszában bekövetkező veszteségek közel fele megmagyarázhatatlan marad, a szülők gyakran kérnek tanácsot, hogyan csökkenthetik a jövőbeni vetélések kockázatát. Ez a tanulmány erre adott választ az életmódban, étrendben eszközölhető változtatások ajánlásával, hozzátéve azt is, hogy további kutatásokra van szükség a kérdésben.