Ismerjük meg!
Az ananász (Ananas sativa) a broméliafajok közé tartozó, tőlevélrózsás növény. Terméseit a levélrozetta közepén, a száron hozza. Őshazája feltehetően Paraguay, Európába Kolumbusz Kristóf hozta be a XV. században. Az ananász édeskés, finom, lédús gyümölcs, 100 grammja 56 kcal energiát tartalmaz. Meleget és napfényt igénylő növény, termesztésének a távol-keleti országok éghajlata felel meg. Az ananászt általában hagyják a szárán megérni. Ha kellemes illata és sárgás színe lesz, szüretelik. Az ananász mérete igen változatos lehet, a 15-20 dkg-ostól egészen a több kilós nagyságig terjedhet.
Magas vitamintartalmának és a benne található bromelin nevű (fehérjebontó) enzimnek köszönhetően a legegészségesebb gyümölcsök egyike.
Az ananász a trópusi területeken szinte mindenhol nagy mennyiségben termesztett gyümölcs. Szerencsére ma már hazánkban sem csak konzerv formájában érhető el, hanem a friss gyümölcs is kapható. Általában Costa Ricáról és Ghánából érkezik hozzánk.
Miért jó?
Az ananász többféle kedvező hatást gyakorol az egészségünkre, mivel A, B és C-vitamint, folsavat, káliumot, cukorot, gyümölcssavat és rostanyagot tartalmaz. Folsavtartalma a vörös és fehérvérsejtek, valamint a vérlemezkék képződésénél játszik szerepet.
Az ananász értékes tulajdonsága a benne található bromelin enzim is, amelynek a fehérje emésztésében van szerepe, és segítséget nyújt a zsír elégetésében.
Az ananászkonzervben már nincs bromelin fehérjebontó enzim, mert az a hőkezelés során elvész.
Étkezés közben érdemes ananászlét fogyasztani, mert segíti az emésztést és csökkenti a vér savtartalmát. Emésztési zavarok esetén szintén ajánlott az ananászlé.
Egyes kutatások szerint az ananász jó hatással van az immunrendszer működésére, és növeli a test ellenálló képességét. Különösen jó tulajdonsága az, hogy fogyasztható még akkor is, ha a beteg gyomor már szinte semmit nem tud elviselni. Az ananász jó kiegészítője a különféle fogyókúrás étrendeknek, és a tisztítókúrák elmaradhatatlan gyümölcse, mivel fogyasztása után a szervezetből gyorsan ürülnek a méreganyagok.
Hogyan fogyasszuk?
Ha friss ananászt vásárolunk, akkor kellemes illatút válasszuk, mert az már kellőképpen érett és elég édes lehet. (Az érett ananász levélrozettájának középső levelei könnyen kihúzhatók.) Az ananászt többféleképpen fogyaszthatjuk: Ivólét készíthetünk belőle, azt keverhetjük más zöldségek és gyümölcsök levével (répa, alma, barack). Az ivólékészítéshez használjunk centrifugát. Tálalhatjuk úgy is, hogy négy részre vágjuk, és rajta hagyjuk a leveleit. Ilyenkor, ha észrevesszük, hogy a közepe fás, egy éles kés segítségével könnyen eltávolíthatjuk. Ha salátát készítünk belőle, hámozzuk meg, és daraboljuk össze, de figyeljünk arra, hogy az értékes leve ne menjen veszendőbe. A reformkonyha egyre gyakrabban használja e rendkívül előnyös gyümölcsöt sajtokhoz, köretekhez, szárnyas húsokhoz. Grillsütőben néhány perc alatt ízletes grillezett ananász készíthető, de az ínyencek kipróbálhatják az ananászos garnélarákot is. A konzervananász tápértéke elenyésző a friss gyümölcséhez képest.
Tippek - tanácsok
A bromelin nevű fehérjebontó enzimet ma már tabletta formájában is forgalmazzák a fogyókúrázók részére. A kemény, zöldes színű ananász, amelynek még egészséges zöld a levélzete akár 2 hétig is eláll a hűtőben.
Érdekesség
Afrika számos országában menstruációs zavarok esetén ananászt fogyasztanak, mivel tapasztalataik szerint hozzájárul a vérzés csillapításához.
Ha levágjuk a friss ananász zöldjét, és földbe tesszük, gyökerek ereszt és kihajt.
A Hawaiion működő Ananász Kutatóintézetben dolgozó kutatók megpróbálták kideríteni, hogy az ananásszal ízesített zselatin miért nem szilárdul meg. A kutatók rájöttek, hogy a bromelin enzimnek köszönhető a jelenség. Ez az enzim a fehérjebontás katalizátoraként működik és segítségével a fehérjék aminosavakra bomlanak. Néhány szakács a nehezen átsüthető hús belsejébe ananászlevet csöpögtet, hogy jobban átsüthető és puhább legyen.