Az avokádó a babérfélék családjába tartozó, örökzöld, alacsonyan elágazó, 10-20 m magas fa. Őshazája Mexikó, itt már i. e. 5000 évvel is fogyasztották. Később innen származott el Dél-Amerikába, Peruba, majd Brazíliába. Európába a spanyol felfedezők hozták el magukkal. A 18. század vége óta a trópusi, szubtrópusi és mediterrán vidékeken világszerte termesztik. Szép, vörösesbarna fája alkalmas épületfának, bútorok készítéséhez, esztergályos munkákhoz és fafaragásokhoz is, de alapvetően terméséért kedveljük.
Gazdag vitaminforrás Tartalmaz A-, C- és E-vitamint. Ezek a vitaminok az antioxidánsok csoportjába tartoznak, így fontos szerepet töltenek be immunrendszerünk védelmében, és a szabad gyökök elleni védekezésben. Bár sokan zöldségnek gondolnák, az avokádó valójában gyümölcs, mely rendkívül jó méregtelenítő hatással bír. Kiemelkedően magas a folsav -tartalma, emellett sok proteint és olajat tartalmaz, és rendkívül tápláló.
Kimagasló egészségügyi hatások Az avokádó a rákos megbetegedések esetén is segítségünkre lehet. Antioxidáns-tartalmának köszönhetően nagyban csökkenti a daganatos betegségek kialakulásának esélyét. A benne lévő többszörösen telítetlen zsírsavak rendkívül jó hatással vannak a szívre, az erekre és csökkentik a koleszterinszintet is. Magas vérnyomás , érelmeszesedés és gyomorbántalmak ellen ajánlják. Csekély cukortartalma miatt a cukorbetegek számára is értékes, tápláló termés.
Növeli a bőrben az oldható kollagén mennyiségét, miközben az összkollagén mennyiségét nem változtatja meg, ezáltal segít megőrizni bőrünk fiatalosságát és rugalmasságát. Ezt a tulajdonságát már a kozmetikai ipar is felfedezte, így az avokádó igen sok krémnek, testápolónak az alapja.
Szendvicsekhez, salátákba Fogyasztásához a termést fel kell vágni vagy törni, a kőmagot pedig el kell távolítani. A lágy terméshúst egy kanál segítségével tudjuk a héjból kivenni. Különösen kedvelt az avokádóból készült guacamole, egy pikáns mexikói étel, amit a pépesített vagy kockára vágott terméshúsból készítenek hagymával, fokhagymával, egy csepp olívaolajjal, citrommal vagy zöldcitrommal és borssal, csilipaprikával vagy tabascóval fűszerezve. Mártásnak vagy salátának használják.
Ízletes szendvicskrém is készíthető belőle, ha kevés fokhagymát, valamint sót, borsot, citromlevet adunk hozzá. Vaj helyett mehet a szendvicsekbe, de szeletekre vágva salátákba is kiváló.
Az érett termésekből sok A-, B1-, B2-, C- és E-vitamint tartalmazó, jól eltartható olajat préselnek, amit a kozmetikai iparban és étkezési célokra is használnak.
A zöld és a fekete avokádó A boltokban zöld és fekete avokádóval is találkozhatunk, de ne ijedjünk meg! Nem két különböző fajtájáról van szó, a különbség csupán annyi, hogy a zöld avokádó még éretlen, íze is kissé kesernyés. Ezért, ha csak ilyet sikerül vennünk, hagyjuk néhány napig szobahőmérsékleten beérni. Akkor jó, ha a héja alatt tapintásra puha. A fekete avokádó viszont már teljesen érett, és azonnal fogyasztható, elkészíthető is. Persze ez az árában is látszik, sokszor kétszer-háromszor annyiba kerül, mint zöld változata.