Az egyik legszebb, legfontosabb vallási ünnepünk, a húsvét közeledte, egyben a böjtölés kezdetét is jelenti: aki ezt a szokást, azaz a húsmentes étkezést - ha csak egy-két napon át is - betartja, annak kerülnie kell az állati eredetű zsiradékok, a tej és tojásfogyasztást is.
Méregtelenítés alatt is kell a vitamin!
A negyvennapos böjt hat héttel Húsvét előtt kezdődik Húshagyó kedden, és (másnap) Hamvazó szerdától Húsvét vasárnapig tart. A Nagyböjt szokása vallási, és egészségügyi okok miatt alakult ki, egyrészt önfegyelemre és lemondásra tanít, másrészt gyógyítja a szervezetünket. És habár áldásos, méregtelenítő hatása jót is tehet nekünk, hiszen mi magunk is "megújulhatunk" a tavasz beköszöntével, azért emellett arra is oda kell figyelnünk, hogy a megfelelő vitaminmennyiséghez ebben az időszakban is hozzájussunk. Erre kínál jó alternatívát a konzerv- és gyorsfagyasztott zöldség, hiszen ezek az élelmiszerek az év bármely időszakában elérhetőek.
Konzervzöldséggel a böjtölés hetei is könnyebbek
A konzerv- és mirelitzöldségek azért lehetnek jó választások ebben az évszakban, mert bizony a hazai időjárás csalókasága miatt, idén még március végén, április elején is számolnunk kell a hideggel, néhol a faggyal. Ekkor még nem találhatóak meg a piacokon, üzletekben a friss zöldségek, ám az ezekben található tápanyagokra az ünnepi böjt miatt ilyenkor különösen nagy szükségünk van. A konzerv- és mirelitzöldségek fogyasztása egészséges, mert semmilyen tartósítószert nem tartalmaznak. Ezeknél a termékeknél kizárólag hőelvonással érik el a romlási folyamatok megállítását. Emiatt nem beszélhetünk vitamin-, rost- vagy ásványi anyag veszteségről, vagy legalábbis nagyon csekély mértékűről, így minden fontos tápanyaghoz hozzájuthatunk, ezáltal pedig a húsvéti böjtölés hetei alatt sem betegszünk meg, és nem gyengül le a szervezetünk.
Tippek nagyböjt idejére
1. A böjtölés egyik alapszabálya, hogy ezekben a hetekben ajánlott a fokozottabb folyadékfogyasztás. Napi 2-3 liter vizet igyunk, így megőrizhető szervezetünk egyensúlya.
2. Krónikus betegségekben szenvedőknek, terhesség vagy szoptatás alatt nem szabad böjtbe kezdeni! Ha mégis így döntünk, javasolt előtte az alapos orvosi konzultáció.
...és a böjt befejezése utáni időszakra
3. Csak mértékletesen a húsvéti finomságokkal! A húsmegvonás után nem szabad hirtelen, egyszerre túl sok zsírral, koleszterinnel terhelni a szervezetet, márpedig a sonka, a kalács kalács mind igazi energiabombák. Kerüljük a túlzott alkoholfogyasztást is, hiszen ezekben az italokban jóval több a kalória, mint a szénhidrátokban.
4. A sonkához ne szénhidrát-dús sült burgonyát, rizst vagy fehér kenyeret fogyasszunk, inkább próbáljunk ki egy lengyel népi szokást, és kínáljunk hideg babsalátát a húshoz!
Forrás: Bonduelle sajtóanyag