A céklát céklarépának, ritkábban vörösrépának is szokták nevezni, a disznóparajfélék családjába tartozó salátanövény, közeli rokona a mángold. A céklát nagyon régóta használják, nemcsak mint konyhai alapanyagot, hanem gyógynövényt is. Európával a rómaiak ismertették meg.
Élettani hatása
A cékla vitamin- és ásványianyag-tartalma magas, főként káliumban gazdag, melynek köszönhetően vizelethajtó hatású, de A-, B- és C-vitamin-tartalma is kiemelkedő, melynek köszönhetően fontos antioxidáns-forrás. B9-vitamin-tartalma miatt jelentős a vérképző szerepe. Segít szervezetünk sav-bázis egyensúlyának helyreállításában, és a máj működését is támogatja. Kutatások szerint a rákos sejtek szaporodását is gátolja, és a daganatos betegségek kezelésében, megelőzésében is fontos a szerepe. Alacsony kalória- és szénhidráttartalma miatt diétázóknak ajánlott.
A színek hatása
A vörös szín stimulálja az idegrendszert, javítja a keringést, biztonságérzetet ad, maga az élet színe. A vörös színű ételek fogyasztása segíthet energiaszintünk helyreállításában. Kifejezetten ajánlott alacsony vérnyomás és energiaszint, valamint vérszegénység esetén.
Felhasználása
A cékla felhasználása igen változatos. Hazánkban egyik leggyakoribb elkészítési módja az ecetes-köményes céklasavanyúság, de emellett főzhetünk belőle leveseket, párolva adhatjuk húsok, halak mellé, de grillezve is igen ízletes. A sütőben sült, sós céklacsipsz pedig igazán egészséges és ízletes nassolnivaló. Mivel íze kissé édeskés, így süteményekhez is jól illik.
Nyersen is fogyaszthatjuk, például salátákhoz adva, de frissen préselt leve is egészséges, energetizáló ital a nap bármely szakában.
Vásárlás és tárolás
Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy kemény, feszes céklákat válasszuk, amelyek még nem fonnyadtak. Légmentesen lezárva hónapokig eláll, megfőzve viszont csak pár napig. A téli és a kora tavaszi időszakra kiváló zöldségféle, szeptemberben és októberben érik.
Céklás csokitorta
Elkészítési idő: 3 óra + a hűtés
Hozzávalók (8 szelethez):
15 dkg legalább 70%-os kakaótartalmú étcsokoládé
3 tojás
15 dkg nyers nádcukor
1 rúd vanília kikapart belseje
2 evőkanál méz
8 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
3 dkg 100%-os kakaóbab-őrlemény (elhagyható)
negyed kiskanál szódabikarbóna
negyed kiskanál só
2,5 dkg kakaópor
5 dkg őrölt mandula
25 dkg cékla, nagy lyukú reszelőn lereszelve
1 dl feketekávé
0,3 dl hidegen sajtolt napraforgóolaj
a kikenéshez:
vaj
a krémhez:
15 dkg legalább 70%-os kakaótartalmú étcsokoládé
5 dkg vaj vagy ghí (tisztított vaj)
3 evőkanál feketekávé
fél rúd vanília kikapart belseje
3 evőkanál méz
Céklás csokitorta
A csokoládét vízgőz fölött megolvasztjuk, majd félretesszük hűlni. A tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd a vaníliarúd kikapart belsejét és a mézet beletesszük. Egy másik tálban a lisztet a kakaóbab-őrleménnyel, a szódabikarbónával, a sóval, a kakaóporral és az őrölt mandulával összekeverjük. A lisztes keveréket óvatosan a tojásos mézbe forgatjuk. A lereszelt cékla levét kicsavarjuk, és a céklát a masszába tesszük. A kávét, az olajat és a korábban felolvasztott csokoládét beleöntjük, és összekeverjük. A masszát 20 centi átmérőjű, kivajazott tortaformába simítjuk, majd 160 °C-ra előmelegített sütőben (légkeveréses sütőben 145 °C) 1,5 órán át sütjük. Ezután alufóliával lefedve még 30 percig sütjük. Akkor jó, ha a megsült tésztának szivacsos az állaga, tűpróbával ellenőrizhetjük, hogy valóban átsült-e. Amíg a tészta a sütőben van, elkészítjük a krémet. A csokoládét és a vajat vízgőz fölött megolvasztjuk, a kávéval, a vaníliarúd kikapart belsejével és a mézzel összekeverjük. Amikor a tészta megsült, a formából óvatosan kiszedjük, és rácson hagyjuk kihűlni. Azután vízszintesen félbe vágjuk, a krémmel megkenjük, illetve a maradékkal az egész tortát bevonjuk. Hűtőben 1-2 órán át dermesztjük. A tetejét mézben karamellizált céklacsíkokkal díszíthetjük.