Ismerjük meg!
A mediterrán vidékek jellegzetes fája a citromfa, közönséges vagy európai citrom (citrus medicina, citrus limon). Étkezési és gyógyászati célra az érett, sárga termését használjuk. Indiában fedezték fel, ma a Földközi-tenger partvidékén, illetve az USA déli államaiban, Kaliforniában és Floridában termesztik. A fa 3-5 méterre is megnő, egész évben terem. Ügyes hobbykertészeknek Magyarországon is sikerülhet termővé nevelni a citromfácskát, de ez a mi éghajlatunkon mindig csak szobadísz, különlegesség marad, még a család igényeit is aligha elégíti ki az ily módon nevelt gyümölcs. A citrom húsa és leve ízesítésre, üdítő itallá hígítva, a héja illatos fűszerként használatos. A háztartási vegyi és a kozmetikai termékek gyártói természetes eredetű illatosító anyagként használják a citrom héját, amely üde, a tisztaság érzetét keltő illatú illóolajat tartalmaz.
Miért jó?
A citromgyümölcs nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, flavonszerű glikozidot és illóolajat. A C-vitamin antioxidáns hatású, erősíti a szervezet immunrendszerét. A glikozid antibakteriális hatást fejt ki, az illóolaj pedig serkenti az emésztést. A citromlevet hagyományosan elsősorban megfázás, légúti fertőzés esetén javasolják antibakteriális, nyákoldó és gyulladáscsökkentő hatása miatt, de ezenkívül frissítő, lázcsillapító, álmatlanság esetén idegnyugtató, epehajtó, féregűző, vérképző hatást is tulajdonítanak neki. Érdekesség, hogy noha erősen savas, gyomorégés ellen is használható. Száz grammja mindössze 27 kalóriát hordoz, nagy a savtartalma (5,8 gramm) és viszonylag nagy mennyiségű élelmi rostot tartalmaz (2,2 gramm).
Hogyan fogyasszuk?
Tippek - tanácsok
A citromot a hűtőszekrényben érdemes tárolni, hogy ne száradjon ki. Ha a héját ízesítésre fel akarjuk használni (például süteménybe reszelni), alaposan meg kell mosni. A citromlé számos esetben helyettesítheti az ecetet. Szépészeti célra is sokoldalúan felhasználható: hajöblítéshez, arcpakoláshoz, töredezett köröm kezelésére , a kéz bőrének ápolásához, tisztításához. Rendszeres használata elhalványítja a szeplőket .
Mindannyiunk savanyú testőre, a citrom
Érdekességek
A népi tapasztalat szerint rovarcsípés esetén a csípésre helyezett citromkarika megakadályozza a felhólyagzódást, enyhíti a viszketést. Egyes szemölcsök a rá helyezett citromos tapasszal, borogatással elmulaszthatók. A kellemetlen lábizzadást, lábszagot enyhíti a rendszeresen alkalmazott citromos lábfürdő. Szájhigiénés célokra is használható, mert akadályozza a fogkő kialakulását, fertőtlenítő hatása miatt a kellemetlen szájszag ellen is bevethető.