Ismerjük meg a datolyát!
A datolya (Phoenix dactylifera) az egyik legősibb gyümölcsünk, már az időszámításunk előtti Mezopotámiából is maradtak fenn róla írásos emlékek. A Bibliában is fellelhető a gyümölcs. A datolyapálma magas, olykor csaknem száratlan pálmafa. Törzsét a lehullott levelek töve, mint pikkely borítja. Levele szárnyalt, a tövén redőzött. Virágbuzogánya a levelek tövéből nő ki, virága kétlaki.
A datolya nem csak egy kellemes csemege
Nagy datolyaültetvények Afrikában vannak, Európában csak Spanyolország termel említésre méltó mennyiséget. A meleg égövről a szárított változata kerül hozzánk. Eddig csak kellemes csemegének ismertük, nem is tudtuk r óla, milyen gyógyhatása van. A friss datolyának és a szárítottnak majdnem teljesen megegyező a tápértéke: 100 grammban 142 kcal energia van.
A datolya gyümölcse 4-5 cm hosszú, színe lehet zöld, sárgabarna vagy mély barna, puhasága meg az íze nagyon különböző. Mindegyik fajta más-más időben érik. Fényes héja alatt édes gyümölcshús van, középen pedig kemény, hosszúkás mag található. Számos fajtája közül a legkeresettebb az egyiptomi "Medjoul", a mézédes "halawi", illetve az illatos "khalesh", de az izraeli "daglet noort" is sokan kedvelik.
Miért jó a datolya?
A datolya természetes cukortartalma rendkívül magas , de tartalmaz B-vitamint, kalciumot, magnéziumot, foszfort, rezet, káliumot, cinket illetve vasat is. Tekintélyes mennyiségű kalcium és a magnézium tartalma miatt könnyedén juthat a szervezet a szükséges kalciumhoz. Étkezési rosttartalma szintén nem lebecsülendő. A datolya nagymennyiségű ásványtartalmának köszönhetően vértisztító hatású , de egyes vizsgálatok szerint jótékony hatása van a légzőszervekre is. Növényi hormontartalmának köszönhetően a változókor idején segíthet a hormonháztartás egyensúlyának megtartásában. Réz és kálium tartalma elősegíti a szervezet regenerációját. Magas cukortartalma miatt túlzott fogyasztása a cukorbetegek számára nem javasolt.
Hogyan fogyasszuk a datolyát?
Datolyát általában aszalt formában szerezhetjük be , de egyes kereskedőknél már frissen is elérhető. Fogyasztás előtt alaposan mossuk meg, mert attól függően, hogy hol és milyen körülmények között szárították és tárolták, bizonyos kórokozókat tartalmazhat a héja.
Tippek, tanácsok datolyarajongóknak
Általában hazánkban - kevés kivétellel - csak szárított formában juthatunk datolyához. Vásárlásnál figyeljünk arra, hogy a szemek frissek, barnák, héjuk sima és fényes legyen. A datolya kiválóan tárolható hűtőszekrényben , ahol akár több hónapig is eláll. A tárolás során tovább szárad, és beindulnak az ún. kristályosodási folyamatok, így még magasabbá válik a gyümölcs cukorkoncentrációja.
Érdekesség
A datolya a zsidó népnél az őszinteséget, a szépséget és az igazságosságot szimbolizálja. Jerikó, az emberiség egyik első virágzó kultúrája, a datolyapálmáiról is híres. A datolyából mézszerű nedv - datolyaméz - sajtolható , melyet az arabok kenyérre kenve fogyasztanak. A datolyapálma ideális körülmények között kétszáz évig is elélhet. Magról ültetését mi is megpróbálhatjuk, mert ha a gyümölcs magját kivesszük és nedves, porhanyós földbe tesszük, majd a cserepet napfényes helyre állítjuk, akkor viszonylag hamar kicsírázik.