Dió: védi az agyat és az emésztést is segíti

A dió az egyik legnépszerűbb magfélénk, amelyet „szuperélelmiszerként” méltatnak mostanában – nem véletlenül. Nem csak az íze, de számos jótékony hatása miatt is jó fogyasztani.

Amit a diófélékről tudni érdemes

A diófélék közé soroljuk a közönséges diót, kesudiót, makadámia diót, paradiót, pekándiót, a törökmogyorót, a mandulát, a pisztáciát és a földimogyorót. Több tudományos kutatás is alátámasztotta már, hogy a diófélék, és olajos magvak rendszeres fogyasztása segíthet a szív- és érrendszeri-, és egyes daganatos betegségek megelőzésében. Egészségünk védelme érdekében rendszeres fogyasztásuk sok haszonnal járhat a szervezetünk számára.

A dió:

-        gazdag folsavban,

-        B1-, B2-, B3-, B5-és B6-vitaminokban, így jó hatással van az idegrendszer működésére

-        antioxidáns-hatású tokoferolokban,

-        a koleszterin felszívódását lassító fitoszterolokban

-        fontos kalcium-, magnézium- és kálium beviteli forrás

-        szerepe van az erek egészségének fenntartásában

-        omega-3 zsírsavforrás

-        polifenol (például ellagitannin) tartalma miatt gyulladáscsökkentő tulajdonsága is van

-         csökkenti a vastagbélrák kialakulásának esélyét

-         gazdag többszörösen telítetlen zsírsavakban (PUFA-k: alfa-linolénsav, ALA),

-        rostban dús élelemforrás

-        cinktartalma is magas

Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a diófogyasztás is pozitívan járulhat hozzá a bél mikrobiom megfelelő működéséhez, ugyanis a kutatások szerint növeli a bélrendszerben található jótékony baktériumok mennyiségét.  

Kimutatták azt is, hogy a dióban található antioxidánsok és gyulladáscsökkentő polifenolok javíthatják az agyműködést és lassíthatják az öregedéssel járó szellemi h

Fogyasztása jó hatással van az idegrendszer működésére. Fotó: Getty Images
Fogyasztása jó hatással van az idegrendszer működésére. Fotó: Getty Images

Hogyan együk a diót?

A dió fogyasztásával kapcsolatban is fontos a mértékletesség betartása. Bár az íze csábító, és legszívesebben egész nap nassolnánk, de jobb, ha odafigyelünk a bevitt mennyiségre. Ugyanis kalóriadús élelemről van szó. Egy korábbi tanulmány szerint, a szervezet 21%-kal kevesebb energiát vesz fel belőle, mint amennyi tápanyagtartalma alapján elvárható lenne. A dietetikusok táplálkozási ajánlása szerint, hetente 2-3 alkalommal fogyasszunk, egy mindössze kis maréknyi diófélét.

Fontos tudnunk, hogy a leggyakoribb allergének között is szerepel a dió.

A diót fogyaszthatjuk nyersen is, de élvezeti értéküket nagymértékben javítja, ha szárazon megpirítjuk. Süteménybe keverve, töltve is érdemes figyelmet fordítani az ajánlott napi mennyiségre. A diófélék, olajos magvak praktikus, egészséges opciók tízóraira vagy uzsonnára is, hiszen jól adagolhatók, könnyen szállíthatóak, hűtést nem igényelnek és jól bírják a napközbeni tárolást – írja ajánlásában a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége. A hidegen sajtolt dió-, mogyoró-, lenmag-, szezámmag olajokat, értékes telítetlen zsírsavtartalmuk miatt érdemes beilleszteni étrendünkbe. Viszont ügyeljünk arra, hogy könnyen avasodnak, ezért csak kis mennyiségben tároljuk sötét, jól záródó üvegben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +3 °C

Változóan felhős idő várható, de főként északon lehetnek erősen felhős tájak, időszakok is. Helyenként előfordulhat gyenge eső. A délire, délnyugatira forduló szelet élénk, a Dunántúlon időnként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 9 és 14 fok között alakul, de az Északi-középhegységben több fokkal hidegebb is lehet. A szervezetet az érkező hidegfront igencsak megterhelheti.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra