A csapadékos, nedves időjárás igencsak kedvez a gombák szaporodásának, és sokan ilyenkor kirándulás vagy séta során leszednek egy-egy megtalált gombát, melyről iskolai emlékeik alapján úgy vélik, hogy ehető, ezért hazaviszik magukkal, megfőzik és elfogyasztják.
Gomba a játszótereken
A problémát csak súlyosbítja, hogy a sok eső miatt olyan területeken is sok a gomba , amely nem számít kifejezetten gombatermő területnek, ami elsősorban a gyerekekre lehet veszélyes. Ugyanis ők játék közben hajlamosak sok mindent a szájukba venni, megkóstolni, innen pedig már nem sok kell a gombamérgezéshez.
Apró eltérések
A szabadon szedett gombákkal nemcsak az a probléma, hogy nem ismerjük fel a mérgező fajtákat, de nagyon könnyű összetéveszteni is azokat. Ugyanis nagyon sok mérgező gomba csak apró tulajdonságokban különbözik ehető fajtájától, és a nem gyakorlott, tapasztalt gombaszedők ezeket a különbségeket nem tudják felismerni. Ezért fontos, hogy mindig ellenőrzött gombát vásároljunk, vagy ellenőriztessük le szakértővel.
Az ehető is okozhat problémát
Kevesen tudják, de az ehető gombák is okozhatnak problémákat. A leginkább veszélyeztettek az emésztőszervi megbetegedésben szenvedők, az idős, beteg emberek és a gyerekek. Ugyanis a nem megfelelően elkészített gombás ételek emésztőszervi tüneteket okozhatnak. A nagy őzlábgomba, a pereszkék és a gyűrűs tuskógomba bár ehetők, rántva, a nem kellően történő átsütés és a hőkezelés miatt okozhatnak emésztési problémákat.
Mit tehetünk?
- Házalótól, ismerőstől gyűjtött gombát ne fogadjunk el!
- 6 év alatti gyermeknek gombás ételt ne tálaljunk fel!
- A gombás ételt a lehető legrövidebb időn belül fogyasszuk el, csak egy napig tároljuk!
- Játszótereken, udvarokon a kisgyermekek védelme érdekében fokozottan vizsgáljuk át a füves és bokros területeket, megelőzve azt, hogy a kíváncsi gyermek az ott növő gombát megkóstolja.