Húsos som: fanyar, de finom

A som fanyar ízű gyümölcs, amelynek C-vitamin tartalma rendkívül magas. Sokan nem is sejtik, de a gyümölcs régóta fontos szerepet tölt be az ember táplálkozásában. A gyümölcshúsból készíthető lekvár, szörp, sőt még kompót is.

Ismerjük meg a húsos somot!

A som (Cornus mas) a somfélék (Cornaceae) családjába tartozik. A nemzettség tagjainak nagy része általában az északi féltekén él. A húsos som Közép-Európától a Fekete-tenger vidékéig elterjedt. Több országban is termesztik, például Szlovákiában, Bulgáriában és Lengyelországban. Magyarországon Szatmárban és a Nyírségben honos.

Házi vitaminbombák erdei bogyókból Csak mert elmúlt a nyár, még nem kell lemondanunk az erdő-mező ehető vadnövényeiről. Sőt a legtöbb ízletes, befőzésre alkalmas bogyó ősszel terem. Szedjük és együk a vitaminokban, ásványi anyagokban dús terméseket, íme néhány tipp elkészítésükre !

húsos som, somfélék, táplálkozás, egészség
A som termése rengeteg C-vitamint tartalmaz

Fényt kedvelő és a szárazságot jól tűrő 2,5 - 4 méteres bokor, 4-9 cm-es levelei fényes zöldek, tojásdad alakúak. 8-15 apró sárga virágból álló virágai tavasszal - február-március - nyílnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A virágok sok pollent és nektárt tartalmaznak, így tavasszal az első mézelő növények egyike .

Csonthéjas, piros, tojásdad alakú termése pedig augusztus-szeptember környékén érik. Kedveli az erdőket, cserjéseket és a laza talajokat. Lassan növekszik, de jó körülmények között hosszú életű növény. Kártevője nem nagyon van. Magvetéssel nehezen szaporítható, mert magja akár két évig is a földben heverhet, anélkül, hogy kihajtana.

Miért jó a som?

Termése sok C-vitamint, cukrot (fruktózt és glükózt), almasavat, pektint, illat- és festékanyagot tartalmaz. C-vitamin forrásának köszönhetően javítja a szervezet ellenálló képességét.

Hogyan fogyasszuk a somot?

A som már régóta fontos szerepet töltött be az ember táplálkozásában. Savanykás-édes, fanyar ízű termése augusztus-szeptember környékén érik. Sok háztartásban érés idején begyűjtik a gyümölcsöt, majd megaszalják, így a téli hónapokban kiváló C-vitamin forrás lehet . Befőzhető befőttnek, lekvárnak és szörpnek, sőt egyesek még pálinkát is főznek belőle. A gyümölcs nyersen akkor a legízletesebb, ha már túlérett.

A som éretlen termését az olajbogyóhoz hasonlóan szokás sós vagy ecetes vízben eltenni. Ha borecetbe rakjuk, akkor a kapribogyót helyettesítheti. (Továbbá készíthető belőle somlekvár és somszörp is .)

Tippek, tanácsok

Sok európai parkban előszeretettel ültetnek somot, mert mutatósak korai virágai, és jól tűri a városi levegőt. A régi időkben hazánkban is sok kertben ültettek somfát. Kemény fájából jó minőségű szerszámnyél készíthető.

Érdekességek a somról

A som őshonos, régi növényünk, amit a helység- és családnevek is igazolnak. Például Somogy -megyében található Som község, de családnévként is ismert Somos, Somló. Hazánkban a Csallóközben, a szatmári, somogyi, zalai, baranyai területeken fordul elő, de számos helyen megtalálható Erdélyben is.

Németül Kornelkirsche a neve, melynek első része a latin cornus, vagyis szarv, szaru szóból ered, mert annyira kemény a fája. A második rész (Kirsche) a gyümölcs jellegére utal, mert messziről a cseresznyére emlékeztet. A francia neve szintén latin eredetű; cornouiller male-nek nevezik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.