Ismerjük meg!
A karambola (Averrhoa carambola) ugyanahhoz a családhoz tartozik, mint a madársóska vagy a mezeisóska (Oxalidaceae - madársóskafélék családjába), azonban egy körülbelül tíz méter magas fán terem. Vastag, összetett fürtjéből, melynek virágai rózsaszínek vagy bíborszínűek, a termés csomókban keletkezik. A karambola a trópusi Délkelet-Ázsiából származik, különösen Malajziában ismert, de ma már minden trópusi országban honos. Magyarországba egész évben importálják, elsősorban Brazíliából, de Thaiföldről, Izraelből és Malajziából is. Az igényesebb zöldség-gyümölcs szaküzletekben illetve a hipermarketek gyümölcs részlegein kapható. Ehető az egész termés. Illata enyhe, kicsit a birsalmára emlékeztető zamatú lehet, az íze az édeskéstől a savanykásig terjedhet, de akadt olyan leírás, amely szerint annyira jellegtelen, hogy maximum a zsenge zöldborsóra emlékeztet. Szokásos mérete 10-12 cm, a formája jellegzetes, ovális, a keresztmetszete pedig csillag alakú, három-öt levélérrel. A héja zöldessárga illetve egészen élénksárga, fénylő. A gyümölcshús sárga, kis magocskákkal, akárcsak a körte, áttetsző és lédús.
Miért jó? A gyümölcsben kimagasló mennyiségben található kálium és C-vitamin, emellett egy kevés vasat és cinket is tartalmaz. Energiatartalma 33 kcal, 138 kJ száz grammonként.
Hogyan fogyasszuk? Nyersen gyümölcsként, tortára és dekorációként, gyümölcssaláta és kiadós saláták, valamint bólék és italok készítésére használható.
Párolva kompótok vagy befőzve zselék, lekvárok alapanyaga lehet.
Őshazájában, Malajziában sózva főzeléknek vagy cukrozva desszertnek is készítik, és gyakran adják köretnek is főtt ételekhez.
A szeletekre vágott termést kandírozzák (többször cukorszirupba mártva, majd szárítva cukorbevonatot készítenek rá), vagy cukorral befőzik, és konzervként árusítják. Éretlen termését is befőzik, cukorral vagy fűszerekkel.
A karambola levét üdítőként vagy más gyümölcslevekkel keverve isszák. A savanyú virágokat salátákhoz adják.
Tippek-tanácsok Az érett gyümölcs körülbelül három napig tárolható szobahőmérsékleten.
A megfelelően érett állapotú gyümölcsöt arról ismerhetjük meg, hogy a héja borostyánszínű, barna élekkel és pontokkal tarkítva, a gyümölcshús bőséges létartalmú és ropogós. Ha már túlérett, akkor nagy, barna foltok láthatók a héjon. Ha pedig még éretlen, akkor a héja zöldes vagy zöldessárga, ilyenkor a gyümölcs húsa savanyú, és nincs semmi élvezetes aromája. Utóérő gyümölcs, így néhány nap múlva, szobahőmérsékleten beérik. Az egész gyümölcs ehető, héjával együtt, de ajánlatos, mint minden egzotikus gyümölcsöt, különös gonddal megmosni.
Vese-, és szívbetegeknek, valamint reumásoknak nem ajánlatos nyers karambolát fogyasztaniuk, mert magas az oxálsav tartalma.
Érdekesség Dél-Kelet Ázsiában a termését, levelét és gyökerét láz, fejfájás, hasmenés, bárányhimlő és egyéb betegségek ellen alkalmazzák.