Sok-sok finomság készíthető belőle: lekvár, dzsem, szörp, bólé, sütemény, de akár gyümölcspüré is, ami lefagyasztva télen jól jöhet édességekhez, joghurtokhoz is.
Az eper elkészítési módjáról sokat tudunk, arról viszont már kevesebbet, milyen jótékony hatásai vannak egészségünkre. Vegyük hát sorra ezeket is!
- az eper gazdag C-vitaminban, így nagyban hozzájárul ellenálló képességünk megtartásához
- magas rosttartalma javítja az emésztést
- segít a salak- és méreganyagok eltávolításában
- magas víztartalma felfrissíti a szervezetet, remek szomjoltó
- kalóriatartalma alacsony, diétába is könnyedén beépíthető
- csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát, és a koleszterinszintet
- gazdag foszforban, káliumban és kalciumban, valamint természetes fájdalomcsillapítót is tartalmaz
- kiválóan alkalmazható fogfehérítéshez
- javítja a melankóliát, és segít elűzni a rosszkedvet
- az eperpép külsőleg pattanásos bőr kezelésére is alkalmas, de felkenhetjük bőrünkre napégés esetén is
Piros színével biztonságot ad
A piros szín, így a piros ételek is stimulálják a szervezetet és javítják a vérkeringést . Fogyasztásukkal sokkal energikusabbá válunk. A piros szín biztonságot, kiegyensúlyozottságot is nyújt, valamint segít a feltöltődésben, és céljaink elérésére ösztönöz.
Sülve-főve
Az epret fogyaszthatjuk nyersen, főve, pürésítve, de sülve is. Rendkívül sérülékeny gyümölcs, így vásárláskor mindig nézzük meg, hogy nincs-e penészes szem a dobozban, csomagolásban. A piacon mindig kemény, és nem puha gyümölcsöket válogassuk ki! Otthon csak annyit mossunk meg egyszerre, amennyit elfogyasztunk vagy felhasználunk, hamar megromlik, ha víz éri.
Harmóniában a fűszerekkel
Az eper sok fűszerrel harmonizál, így például a fahéjjal, a vaníliával, a kakaóval, vagy a citromfűvel, levendulával. Alábbi receptünkben a mentával házasítottuk, kóstolják meg milyen frigy született belőle!
Epres lepény mentával
Elkészítési idő: 70-80 perc
Hozzávalók:
- 20 dkg vaj vagy ghí (tisztított vaj)
- 25 dkg fehér tönkölyliszt
- 3 tojás sárgája
- 2 dl tejföl vagy szójajoghurt
- 1 csomag bio sütőpor
- csipetnyi só
- 15 dkg nyers nádcukor
- 0,5 dl fehérbor
- 1 kg apróbb szemű földieper cikkekre vágva
- 3 evőkanál darált keksz
- 2-3 szál finomra vágott menta
- 10 dkg darált dió
A lepény tésztájához a vajat elmorzsoljuk a liszttel, hozzáadjuk 2 tojás sárgáját, a tejfölt, a sütőport, a sót, a cukrot, a bort, és alaposan összedolgozzuk. Cipót formálunk belőle, és legalább fél órára hideg helyre tesszük. Ezután a cipót két egyenlő részre osztjuk. Egyik felét kinyújtjuk kb. 4-5 mm vastagságúra, sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük, és előmelegített sütőben 180 fokon 10-15 perc alatt félig megsütjük. Közben a megmosott és alaposan lecsöpögtetett epret megszórjuk a darált keksszel és a mentával, majd óvatosan összekeverjük. Kivesszük a sütőből a félkész tésztát, megszórjuk a darált dióval, ezután beterítjük a darált keksszel és a mentával összeforgatott eperrel. Majd kinyújtjuk a tészta másik felét is, befedjük vele az epreket, kicsit megszurkáljuk a tetejét, megkenjük a maradék tojássárgával, visszatesszük a sütőbe, és 180 fokon világosbarnára sütjük. Kockára vágva, mentalevéllel díszítve tálaljuk.