Ismerjük meg!
A metélőhagyma (Allium schoenoprasum) sok néven ismert, nevezik pázsithagymának, pázsitfűnek, fűhagymának, kákahagymának, snidlingnek, snittlingnek. Gumós gyökerű évelő növény, a liliomfélék családjához tartozik, a hagymafélék rokona. Csöves szára, cső alakú levele, lilás-rózsaszín, gömb alakú, ún. álernyős virágzata van. Toktermésében sok apró fekete mag fejlődik. Több változata van, az egyik 60-70 centiméter magasra nő, Magyarországon viszont inkább az alacsonyabbra, 20-30 centiméteresre növő, dús változat lett népszerűbb. Igen elterjedt az egész északi féltekén, így aligha lehet megállapítani eredeti származási helyét: egyes szakértők a Földközi-tenger vidékére, mások Közép-Ázsiára teszik. Magas hegységek lejtőin vadon is fellelhető. Az ókortól kezdve ismert fűszernövény, a népi gyógyászat is használta Európában és Ázsiában egyaránt.
Miért jó?
A leveleit fogyasztjuk, ezek többféle vitamint (kiváltképpen A- és C-vitamint) és ásványi anyagot (például vasat), továbbá illat- és zamatanyagokat tartalmaznak. Száz grammjában 40-60 mg C-vitamin van. A vérkeringést javító, vértisztító hatása van, csökkenti a vér koleszterinszintjét és a vérrögképződésre való hajlamot. Fogyasztása során pusztítja a szájüreg és az emésztőcsatorna baktériumait, ezért fertőzések megelőzésére is ajánlják. A hagymára és kicsit a fokhagymára is emlékeztető illat- és aromaanyagai miatt kedvelt zöldfűszer és saláta-alapanyag, emellett frissítő, étvágyfokozó is.
Hogyan fogyasszuk?
Számos ételféleségben felhasználható, levesekben, szószokban, salátákban, hal és hús mellé köretek részeként, tészták ízesítéséhez, tojás, túró vagy vaj alapú szendvicskrémekbe, tálak díszítéséhez - felsorolni is lehetetlen. Közös ezekben, hogy mindig nyersen, csak a tálalás előtt, a kész ételhez érdemes adni, mert a sütés-főzés során elvész az íze és a vitamintartalma.
A metélőhagyma virágai is ehetőek, amíg zsengék, színesek és még nem fejlődött ki bennük a mag. A lilás színű virágok egy-egy rizses ételhez vagy túrókrémhez, körözötthöz adva mutatós, különleges, ehető díszítést is adnak.
Halételekhez való felhasználásához például álljon itt egy recept az Egészségreceptek rovatunkból - avagy megtudhatjuk, hogyan lehet zöldbe öltöztetni egy halat?
Másik kedves olvasónk pedig egy vitamindús salátareceptet osztott meg velünk, amelyben szintén fontos szerepet tölt be a metélőhagyma.
Tippek-tanácsok
A metélőhagyma kertekben pázsitszerű felületet alkothat, de ágyások mutatós, virágos szegélydíszeként, sőt, jóval kisebb mennyiségben, ablakpárkányon cserépben, akár egy pohárban is nevelhető. A legjobb íze annak a hajtásnak van, ami tavasszal, természetes napfény mellett fejlődött.
Ha lakáson belül tartjuk, akkor minél világosabb és hűvösebb helyet kell keresni neki, túl sok vizet nem igényel. "Aratásnál" minél közelebb a földjéhez vágjuk le, így egy télen át akár többször is újra kihajt. Csak frissen igazán élvezetes (azért érdemes legalább egy cserépben tartani belőle a konyhában), elfonnyadva elveszíti a jó ízét. Ha egyszerre nagyobb mennyiséghez jutunk belőle, akkor érdemes (napon kiterítve vagy gyümölcsaszalóban) megszárítani, úgy is jól felhasználható, aromás fűszer. Felaprítva, kis zacskókban fagyasztani is lehet.
Érdekességek
A népi orvoslás, hasonlóan a fokhagymához, a metélőhagymát ajánlotta bélféreg űzéséhez is. Az ízületi gyulladások okozta fájdalmak ellen is bevethetőnek tartották, nemcsak belsőleg, hanem a friss, kissé összezúzott leveleiből készített borogatással külsőleg is jótékony, gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítottak neki. A kínai gyógyítók is nagyra becsülik ezt a növényt, úgy vélik, a test energiaáramlását erősíti, és segíti a vese, a máj és a gyomor működését is.