Mit kell tudni az őzlábgombáról?
A nagy őzlábgomba a csiperkefélék családjába tartozik, frissen dióra emlékeztető illata van, kirántás után a hal húsához hasonlít állaga és illata is. Nyár elejétől késő őszig a magyarországi erdőkben, erdők szélén, mezőkön és parkokban, több terméshullámban "csapatokba verődve" lelhető fel. Frissen csak a kalapja fogyasztható, tönkje könnyedén kifordítható, és szárítva, őrölve gombaporként intenzív aromájú fűszerünk lehet.
Mérgező társai - a vörhenyes és a rozsdás őzlábgombák és ezek rokonai - jóval kisebbek az ehető nagy őzlábgombánál, így nem összetéveszthetőek, de egy gombavizsgáló segítségével nem árt biztosra menni. Mint minden gomba, az őzlábgomba is tartalmazza a szervezet számára nélkülözhetetlen összes esszenciális aminosavat , emellett E-és D-vitamintartalma is jelentős és kiváló rostforrás. Alacsony energiatartalma miatt a diétás étkezésbe is beilleszthető.
Őzlábgomba hagyományosan és egészségesen
Ha rántani való gomba, akkor őzlábgomba - tartja a gasztronómia szakirodalma. Nem véletlen, hiszen a kifejlett példányok szétterült esernyőfeje könnyen panírozható. Ha ragaszkodunk a hagyományos felhasználáshoz, akkor is tehetünk azért, hogy egészségesebb formában kerüljön az asztalunkra.
Fehér liszt helyett zablisztbe , vagy rozslisztbe forgassuk, és a tojások után őrölt zabpehelybe hempergessük meg. Ha ragaszkodunk a bő olajban sütéshez , inkább a kókuszzsírt részesítsük előnyben. Azonban minimális zsiradék felhasználásával sütőben is elkészíthetjük ezt az ételt. Gombapaprikásként is kiváló, ha a zsíros tejföl helyett zabtejszínnel készítjük, máris reformételt kapunk. Azokat a gombafejeket, amelyek még nem nyíltak ki, ízletes zöldségraguval, csírákkal is tölthetjük.
Őzlábgomba csíkok Teriyaki szószban, édes szójás sült céklával
Elkészítési idő: 40-50 perc
A japán konyhának megvannak a maga gombái, ám a hazánkban fellelhető semlegesebb ízű gombáinkból japán fűszerek és szószok segítségével könnyedén ízletes keleti ételt készíthetünk.
Hozzávalók 4 főre:
- 0,5 kg nagy őzlábgomba
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 csokor petrezselyem
- 1 dl szűz olívaolaj/mogyoróolaj
- 2-3 evőkanál kukoricakeményítő
- 60 dkg cékla
- só, bors
A szójás szószhoz:
- 1,5 dl szójaszósz
- 1 teáskanál méz/rizsszirup
- 1 evőkanál balzsamecet
- 2 gerezd fokhagyma
A nagy őzlábgomba fejeket a tönkjüktől megfosztom, és ujjnyi csíkokra vágom. Sózom, borsozom, majd a keményítőben megforgatom és szűz olívaolajon kicsit megpirítom. A durvára vágott fokhagymával és az apróra vágott petrezselyemmel meghintem, majd a teriyaki szósszal meglocsolom, és kicsit még együtt főzöm. A céklákat meghámozom, kockára vágom és vajon pirítom, majd párolom. Eközben elkészítem a szójás szószomat: a szójaszószt a mézzel, a fokhagymával és a balzsamecettel összekeverem, és a céklára öntöm. Nagy lángon pár percig összesütöm az ízeket.
Grillezett kecskesajtos őzlábgomba
Elkészítési idő: 40-50 perc
Ez az izgalmas grillétel a hideg őszi napok fénypontja lehet. A gomba és a kecskesajt remek párost alkot, a dió pedig az őzlábgomba aromáját hivatott felerősíteni. Pohár száraz fehérborral vendégeink kedvenc menüjévé is avanzsálódhat.
Hozzávalók 4 főre:
- 30 dkg őzlábgomba
- 20 dkg kecskesajt
- 2 marék dió
- 1 marék snidling
- 4 maroknyi rukkola
- 2 evőkanál extra szűz olívaolaj
- 10 dkg vaj
- só, bors, fokhagyma
- 8 szelet tönkölybúzás szeletelt kenyér
A nagy őzlábgombafejeket lemezkéjükkel felfelé a grillrácsra fektetem, és vajszeleteket teszek rájuk. Sózom, borsozom, a durvára vágott fokhagymával és a snidlinggel megszórom és a sütőben 20-30 perc alatt elősütöm. A kecskesajtot vékony szeletekre vágom és a félig sült gombára teszem, majd együtt grillezem. A kész kecskesajtos grillgombákat olívaolajos, diós rukkolasalátával tálalom. Pirítóst kínálok mellé.