Egyre inkább múlik a meleg idő, és ezzel együtt a friss termések időszaka, de szerencsére még az ősz is bőven tartogat számunkra zöldségeket, gyümölcsöket. A padlizsán szinte csak most kell igazán bőséges termést adni, így kitűnő alapanyag lehet az őszi hónapokban a konyhában.
Lila szín, mint természetes antioxidáns
Változatos felhasználása és különleges, selymes íze miatt egészségünkre gyakorolt jótékony hatásai is igencsak kiemelkedőek. Itt van például a gyulladáscsökkentő , vírus- és baktériumellenes hatással rendelkeznek, és általános egészségvédő szereppel is bírnak, ezenfelül tartósítják és fokozzák a vitaminok hatásosságát. A növények saját védelmükre termelik a flavonoidokat, ezért nyújthatnak segítséget az emberi szervezet védekezőképességének növelésében is.
Rákmegelőző hatás
A lila színű ételek, így a padlizsán is az antocianin nevű festékanyagnak köszönhetik színüket. Az antocianin segít a rákmegelőzésben, de a krónikus ízületi betegségek és a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is egyre nagyobb szerephez jut. Rendszeres fogyasztása valamelyest ellensúlyozza a zsírosabb étkezés káros hatásait is. Emellett a padlizsán gazdag élelmi rostokban is, támogatva ezáltal emésztőrendszerünk munkáját is. Ennyi jóságos tulajdonság után talán nem kell tovább bizonyítani jótékony hatását, inkább irány a konyha, és készüljenek az egészséges padlizsános fogások.
+ 1 recept: Padlizsános pulykával töltött paprika
Hozzávalók 4 személyre:
- 4 evőkanál szűz olívaolaj
- 1 vöröshagyma, finomra aprítva
- 3 gerezd zúzott foghagyma
- 1 egész pulykacomb, ledarálva
- só, őrölt fekete bors
- pirospaprika
- 2 szál friss majoránna, levelei finomra aprítva
- 1 nagyobb padlizsán, kis kockákra vágva
- 1 piros húsú paprika, kis kockákra vágva
- 2 közepes paradicsom, héjától megfosztva és turmixolva
- 8 zöldpaprika, kicsumázva és félbevágva
A megforrósított olajon a vöröshagymát és a fokhagymát megfuttatjuk. A darált húst rátesszük, egy kevés sóval, borssal, pirospaprikával és a majoránnával ízesítjük, majd gyakran kevergetve megpároljuk. Amikor a hús már majdnem megpuhult, a kisebb kockára vágott padlizsánt, a piros húsú paprikát és a paradicsompépet belekeverjük. A ragut takaréklángon készre pároljuk. Ügyeljünk arra, hogy a leve a főzés végére elpárologjon. Tálaláskor a félbe vágott paprikákat tányérra rakjuk, majd a padlizsános pulykaragut ráhalmozzuk.