Paradió - értékes brazil táplálék vagy inkább táplálékkiegészítő?

Sokan kifejezetten az ízletes brazildió, vagy paradiószemekre vadásznak, amikor a diákcsemegét szemezgetik. Szervezetük sejti, hogy pont a benne lévő tápanyagokra van szüksége, de az is lehet, hogy óvatlanul épp egy nem kívánt hízókúrába kezdenek...

Ismerjük meg a paradiót!

A paradió, brazildió vagy amazonmandula - latinul Bertholletia excelsa - valamennyi köznapi nevét élőhelyéről kapta. Brazília trópusi erdeinek fája, egészen pontosan a Pará szövetségi állam bennszülött növénye. Mintegy 50-60 méter magasra növő örökzöld fája lándzsás levelivel és főként valamennyi növénytársánál sudárabb termetével a trópusi erdők igazi királya. Botanikailag a Lecythidaceae, vagyis a fazékfafélék családjának tagja.

Ételek, amelyek nélkül nem élhet a férfi A férfiak és a nők táplálkozása alapvetően nem különbözik egymástól, mert többnyire ugyanazok a dolgok segítenek megőrizni az egészséget és a jó formát, hiszen az emberi szervezetnek nemektől függetlenül hasonló vagy azonos dolgokra van szüksége. De egyes tápanyagok a férfiakra és a nőkre a különbözőségek miatt esetenként máshogy hatnak. Ilyen például a paradió is .

A paradió a brazil népi gyógyászatban májbetegségek ellen használatos
A paradió a brazil népi gyógyászatban májbetegségek ellen használatos

Miről lehet felismerni?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kívülről a kókuszdióhoz hasonlítható termése 10-15 cm átmérőjű és 1-2 kg súlyú. gömbölyded, vastag, fás héjú, kicsi fedővel nyíló toktermés (pyxidium). A virágzás után 15 hónapra van szükség a termések megéréséhez. Amikor az érett termés végül lehullik a fáról, nem tanácsos a fa alatt tartózkodni. Az érett termés kis fedője beesik a tokba, de a helyén maradó, alig 1 cm-es nagyságú nyílás nem enged hozzáférést a tok belsejében lévő értékes kincshez. A magokat továbbra is a mintegy fél centiméteres vastagságú igen kemény falú tok védi.

Az üregben 10-25 darab 3-6 cm hosszú, háromoldalú enyhén hajlott vonalú mag, azaz a tulajdonképpeni paradió található az egykori virágtengely által meghatározott rendben. A paradió kemény, frissen még szőrös, majd ráncos és rücskös barna héja alatt található a fehér, édeskés dióra és mandulára emlékeztető ízű magbél. A paradió különböző változatai főként a mag nagyságában különböznek, ami a piacon árbeli különbséget is jelent.

Miért jó a paradió?

Tudta? Az egyetlen élőlény, ami minden segédeszköz nélkül képes hozzáférni a paradióhoz, az aguti. A tengerimalac rokonságához tartozó rágcsáló erős fogaival szabadítja ki a magokat. Ha talált zsákmányát nem képes azonnal elfogyasztani, a mi mókusunkhoz hasonlóan elássa. Az elfelejtett és sorsára hagyott magok nem vesznek kárba, többnyire gyönyörű fa fejlődik belőlük. A paradió magbele rendkívül tápláló. 100 g paradió mintegy 670-710 kalóriával ajándékozza meg elfogyasztóját. Hat szemet bekapva annyi energiához jutunk, mintha 200 gramm sülthúst ettünk volna meg, ezért csak óvatosan a paradiós diákcsemege-keverék nassolásával. A mi diónkhoz hasonlóan sok, 65-70 tömegszázaléknyi zsírt és olajat tartalmaz. Ha meggyújtjuk, szép egyenletes lángot ad, akár világításra is használhatnánk. Érdemesebb azonban megenni. Annál is inkább, mert zsiradéka nagy százalékban tartalmaz egészséges, telítetlen zsírsavakat . Viszonylag csekély, 5 százaléknyi víz- és 3-7 százaléknyi szénhidrát-, valamint 13-14 fehérjetartalommal rendelkezik. Rosttartalma 10 százalék alatti.

Kiemelendők a paradió ásványi anyagai

Viszonylag sok kalciumot , káliumot, magnéziumot, vasat, foszfort és szelént tartalmaz . Ez utóbbi nélkülözhetetlen számos idegi működéshez, fontos szabadgyökfogó, hangulatjavító, szellemi teljesítményt fokozó hatása is ismert. Egyetlen héjatlan paradió 12-25 mikrogramm, egy héjas akár 100 mikrogramm szelént is tartalmazhat, így 1-2 szem elfogyasztásával a felnőtt napi szükséglet fedezhető, mintha csak egy táplálékkiegészítő tablettát kapnánk be. Kifejezetten ajánlható továbbá azoknak, akiknek minden igyekezetük ellenére sem sikerül hízniuk.

Hogyan fogyasszuk a paradiót?

Miután a világon máshol nem sikerült meghonosítani és eredményesen termeszteni, sőt saját hazájában sem alkalmas ültetvényes termesztésre, a kereskedelmi forgalomba kerülő paradió nagy valószínűséggel Brazíliából, az Amazonas-medencéből vagy környékéről, vadon növő fákról származik. Hámozatlan, hámozott és fényezett formában lehet kapni kimérve vagy előrecsomagolt kiszerelésben. A héjas magbél hideg száraz helyen tárolva egy évig is eltartható, helytelenül tárolva azonban könnyen megpenészedik . A hámozott magokat azután néhány héten belül el kell fogyasztani, különben állott, avas ízük lesz.

Tippek, tanácsok

Darálni nehezebb, mint a diót, mivel több zsírt tartalmaz, és jobban összeragad. Míg a diót akár kávédarálóba téve is sikeresen felapríthatjuk, a paradiót inkább csak késsel tudjuk apróra vágni. Ha hámozatlan maghoz jutunk, diótörővel szedhetjük ki a héjából, bár a mi diónknál kissé keményebb, ezért nagyobb erőre van hozzá szükség.

Hazájában és nálunk leginkább nyersen, diákcsemegébe vagy egyéb összeállítású magkeverékekbe téve szokták fogyasztani, de feldarabolva vagy ledarálva a dióhoz, mogyoróhoz és mandulához hasonlóan édességekhez, süteményekhez is felhasználható. Sajtos salátákba, alma és körte mellé fogyasztva is igazi csemege. Magjából olajat is készítenek , de viszonylag hamar romlik, ezért étkezési célra ritkán szerzik be.

Érdekességek

Sri Lankán és Trinidadban sikerült ugyan paradiókat nevelni, tömegesen termeszteni azonban sehol sem tudták. Nagy állományai ma is csak Dél-Amerika trópusi esőerdeiben vannak, Brazília, Peru, Bolívia, Venezuela és Guyana területén.

A novembertől márciusig tartó esős időszakban érik be a legtöbb paradió. A helyi indián lakosság a vadon termő fák alól januártól márciusig szedi össze a nagy paradiótokokat, amelyeket azután bozótvágó késsel törnek föl. A diókat magas hőmérsékleten szárítják, hogy megóvják a gyors romlástól, avasodástól.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.