Ismerjük meg a paradiót!
A paradió, brazildió vagy amazonmandula - latinul Bertholletia excelsa - valamennyi köznapi nevét élőhelyéről kapta. Brazília trópusi erdeinek fája, egészen pontosan a Pará szövetségi állam bennszülött növénye. Mintegy 50-60 méter magasra növő örökzöld fája lándzsás levelivel és főként valamennyi növénytársánál sudárabb termetével a trópusi erdők igazi királya. Botanikailag a Lecythidaceae, vagyis a fazékfafélék családjának tagja.
Miről lehet felismerni?
Kívülről a kókuszdióhoz hasonlítható termése 10-15 cm átmérőjű és 1-2 kg súlyú. gömbölyded, vastag, fás héjú, kicsi fedővel nyíló toktermés (pyxidium). A virágzás után 15 hónapra van szükség a termések megéréséhez. Amikor az érett termés végül lehullik a fáról, nem tanácsos a fa alatt tartózkodni. Az érett termés kis fedője beesik a tokba, de a helyén maradó, alig 1 cm-es nagyságú nyílás nem enged hozzáférést a tok belsejében lévő értékes kincshez. A magokat továbbra is a mintegy fél centiméteres vastagságú igen kemény falú tok védi.
Az üregben 10-25 darab 3-6 cm hosszú, háromoldalú enyhén hajlott vonalú mag, azaz a tulajdonképpeni paradió található az egykori virágtengely által meghatározott rendben. A paradió kemény, frissen még szőrös, majd ráncos és rücskös barna héja alatt található a fehér, édeskés dióra és mandulára emlékeztető ízű magbél. A paradió különböző változatai főként a mag nagyságában különböznek, ami a piacon árbeli különbséget is jelent.
Miért jó a paradió?
Kiemelendők a paradió ásványi anyagai
Viszonylag sok kalciumot , káliumot, magnéziumot, vasat, foszfort és szelént tartalmaz . Ez utóbbi nélkülözhetetlen számos idegi működéshez, fontos szabadgyökfogó, hangulatjavító, szellemi teljesítményt fokozó hatása is ismert. Egyetlen héjatlan paradió 12-25 mikrogramm, egy héjas akár 100 mikrogramm szelént is tartalmazhat, így 1-2 szem elfogyasztásával a felnőtt napi szükséglet fedezhető, mintha csak egy táplálékkiegészítő tablettát kapnánk be. Kifejezetten ajánlható továbbá azoknak, akiknek minden igyekezetük ellenére sem sikerül hízniuk.
Hogyan fogyasszuk a paradiót?
Miután a világon máshol nem sikerült meghonosítani és eredményesen termeszteni, sőt saját hazájában sem alkalmas ültetvényes termesztésre, a kereskedelmi forgalomba kerülő paradió nagy valószínűséggel Brazíliából, az Amazonas-medencéből vagy környékéről, vadon növő fákról származik. Hámozatlan, hámozott és fényezett formában lehet kapni kimérve vagy előrecsomagolt kiszerelésben. A héjas magbél hideg száraz helyen tárolva egy évig is eltartható, helytelenül tárolva azonban könnyen megpenészedik . A hámozott magokat azután néhány héten belül el kell fogyasztani, különben állott, avas ízük lesz.
Tippek, tanácsok
Darálni nehezebb, mint a diót, mivel több zsírt tartalmaz, és jobban összeragad. Míg a diót akár kávédarálóba téve is sikeresen felapríthatjuk, a paradiót inkább csak késsel tudjuk apróra vágni. Ha hámozatlan maghoz jutunk, diótörővel szedhetjük ki a héjából, bár a mi diónknál kissé keményebb, ezért nagyobb erőre van hozzá szükség.
Érdekességek
Sri Lankán és Trinidadban sikerült ugyan paradiókat nevelni, tömegesen termeszteni azonban sehol sem tudták. Nagy állományai ma is csak Dél-Amerika trópusi esőerdeiben vannak, Brazília, Peru, Bolívia, Venezuela és Guyana területén.
A novembertől márciusig tartó esős időszakban érik be a legtöbb paradió. A helyi indián lakosság a vadon termő fák alól januártól márciusig szedi össze a nagy paradiótokokat, amelyeket azután bozótvágó késsel törnek föl. A diókat magas hőmérsékleten szárítják, hogy megóvják a gyors romlástól, avasodástól.